Seismologové plánují, že by se na internet připojilo více seismických stanic v chebském regionu, než je tomu doposud. Pomohlo by jim to tak ještě více sledovat každodenní otřesy půdy pod Chebskou pánví. Stanice sice již umístěné v regionu jsou, ale odborníci si z nich stahují data jen jednou za čas. To by se právě připojením na internet mělo změnit. Přístup by tak k datům měli i běžní uživatelé.
„Na Chebsku se v tuto chvíli nachází dvaadvacet monitorujících stanic," sdělil Josef Horálek. „Ze třinácti z nich jde nepřetržitý tok dat do Prahy. Z toho zbytku si stahujeme data jednou za měsíc," uvedl seismolog Josef Horálek z Geofyzikálního ústavu v Praze.
Seismické stanice mají za úkol každodenní sledování otřesů půdy v chebském regionu. Lidé mohou grafy otřesů sledovat na webu Geofyzikálního ústavu. Tam jsou však zatím přístupné údaje pouze z některých stanic.
„V letošním anebo v příštím roce plánujeme, že na internet připojíme i ostatní seismické stanice," uvedl.
A k čemu je vlastně takové široké pokrytí seismickými stanicemi dobré?
„Především je to kvůli tomu, abychom dokázali přesně rekonstruovat zdroj energie v hloubce kolem těch deseti kilometrů," vysvětlil Horálek.
Zemětřesení má totiž podobný charakter vyzařování seismické energie jako anténa u radiovysílačů.
„My pokud tuto vyzařovací charakteristiku pomocí všech stanic zrekonstruujeme, dokážeme s velkou přesností zjistit, na jakém zlomu otřes vznikl a jaké pohyby se na něm odehrály," podotkl Josef Horálek.
Poslední větší otřesy zasáhly Karlovarský kraj před třemi týdny. Největší ze záchvěvů dosáhl magnituda 4,5. Na mnoha místech tak lidem vznikly i různé praskliny v omítce a podobně. Ve Stříbrné na Kraslicku dokonce otřesy poškodily komín, který museli hasiči rozebrat.