Jak již Deník informoval, pravděpodobným ohniskem nákazy je bývalý klášter na Spáleništi. „Jde o místo, kde si asi nákazu bezdomovci a uživatelé drog 'předávali'," uvedl chebský starosta Petr Navrátil. Objekt patří tureckému vlastníkovi, se kterým není komunikace jednoduchá. Klášter je totiž už několik let problematickým místem. „Město samo bohužel k demolici objektu přistoupit nemůže," podotkl starosta.

Bezdomovci se vedle toho zdržují také v areálu bývalých kasáren na Zlatém vrchu nebo v jednom z objektů v Hradišti. Městská policie tato místa pravidelně kontroluje, aby se dovnitř nikdo nedostal.

Problémem jsou ale také záchody v nákupních centrech. Právě tam by lidé měli být zvlášť obezřetní, na klice může virus přežívat i několik týdnů. Krajská hygienická stanice proto vydá rozhodnutí pro majitele obchodních center o uzavření veřejných záchodků. Vstup na ně bude možný pouze po předání klíčů službou nebo pracovníky informací.

„Žádný obchodní dům ale kvůli žloutence zavřený nebyl," vyvrátil starosta fámy, které po Chebu kolují.

Od začátku minulého roku je na Chebsku evidováno 36 nakažených, z toho 28 mužů a 8 žen. Tři pacienti byli děti.

Do listopadu šlo o jednotlivé případy, zejména z řad důchodců. Lidé spolu neměli nic společného, takže se nepodařilo zjistit ohnisko nákazy. Někteří dokonce do Chebu jen dojížděli. Mezi svátky ale počet nakažených narostl.

Existovalo i podezření které se nakonec nepotvrdilo že žloutenku přenáší v jednom místě potkani, a tak byla provedená deratizace. Protože se v současné době nemoc šíří hlavně mezi bezdomovci a uživateli drog, jsou lidé z těchto rizikových skupin předváděni ke kontrolám. Podle některých informací to ale není vždy tak jednoduché. Nakažení jsou totiž umisťováni na infekční oddělení, kde se rozhodně drogy nerozdávají, a tak se tam narkomanům nechce.

Kvůli žloutence už byl vydaný také leták, jak nejlépe hygienu dodržovat (najdete na webu Deníku).

O zvýšeném počtu nakažených virovou hepatitidou typu A se mluví i mezi lidmi. Není proto divu, že v některých drogeriích začínají být nedostatkovým zbožím dezinfekční ubrousky či gely.