Dokážete se přiblížit olympijským vítězům třeba v hodu medicinbalem, běhu na 1000 metrů nebo například skocích přes švihadlo? Ptali se učitelé tělocviku svých svěřenců. V rámci klání zvaného Odznak všestrannosti olympijských vítězů si to školáci ze Sokolovska mohli rovnou vyzkoušet. Ti nejlepší si vysloužili postup do krajského kola, kde budou mít příležitost dokončit všechny disciplíny soutěžního desetiboje a získat tak některý z odznaků. Nejlépe se dařilo družstvu ze Základní školy Běžecká v Sokolově.

„Letos se podařilo zajistit ještě větší účast než v minulých letech. Celkem soutěžilo zhruba padesát dětí, za což jsme moc rádi. Chceme děti vést k všestranné pohybové zdatnosti. Třeba se nějaký nový olympijský vítěz najde právě na Sokolovsku," vysvětloval Radek Zavřel, sportovní manažer soutěže. „Disciplíny by se měly přiblížit klasickému desetiboji, ovšem s tím, že chceme, aby celá soutěž byla pro školy co nejméně náročná na organizaci a mohlo se jich zapojit co nejvíce. Proto na okresní kola přivážíme například i vlastní pomůcky k některým disciplínám nebo počítačovou techniku," řekl Zavřel. V okresním kole se tak malí závodníci utkali v disciplínách trojskok, přeskoky přes švihadlo, hod medicinbalem, běh na 60 metrů, dribling a kliky. „Kompletní desetiboj pak dokončí v krajském kole. Pro okresní kola jsme některé disciplíny vynechali, aby například školy nemusely disponovat velkým hřištěm na hod míčkem nebo konstrukcí na shyby. Na základě výsledků z obou kol už pak sportovci mohou získat jednotlivé odznaky," doplnil sportovní manažer.

V minulosti už děti ze Sokolovska dokázaly opanovat krajské kolo a bodovaly i v rámci republiky. „V loňském roce jsem skončila v celorepublikovém finále na druhém místě. Brácha byl mezi kluky pátý," pochlubila se Markétka Bauerová. „Bylo to tam moc hezké. Nejvíc se nám líbilo slavnostní zahájení, kdy za doprovodu hudby nastoupila Hradní stráž. Vojáci se pak ujali každý jednoho družstva, vždy po šesti lidech. Pak jsme se mohli dívat na spoustu vystoupení, byli tam rappeři nebo akrobati na horských kolech," popsal svoje zážitky Adam Bauer. Celorepublikové finále, které se koná v Praze, je tak pro děti velkým lákadlem. „S dětmi si tam zasoutěží přímo i samotní olympionici, kteří drží patronát nad soutěží, ale i další osobnosti. Kromě Romana Šebrleho v loňském roce startoval třeba i tehdejší policejní prezident Martin Červíček a další. Děti si pak s nimi mohou porovnat svoje výsledky, což je určitě zajímavé," prozradil organizátor okresního kola na Sokolovsku Petr Radimerský.

Ani pro velmi zdatné závodníky ale nejsou všechny disciplíny snadné. „Nejvíc mi dávají zabrat kliky. Naopak dobře se mi daří ve sprintu na 60 metrů nebo skocích do dálky," přiznal Adam Bauer, který v Chodově reprezentoval Gymnázium Sokolov. Jeho sestru Markétku, reprezentantku Základní školy Běžecká, zase potrápily skoky přes švihadlo. „Kliky mi naopak jdou, v těch bývám nejlepší. Daří se mi i v hodu míčkem nebo ve shybech," řekla školačka.

Základní škola Běžecká bodovala v soutěži i letos. V soutěži družstev se jí podařilo dosáhnout na vítězství, druhé místo pak obsadilo Gymnázium a obchodní akademie Chodov. O postup do krajského kola ale sourozenci Bauerovi nepřišli ani v kategorii jednotlivců. Oba se ve své kategorii umístili na druhém místě. Markétka nestačila jen na vítěznou Jitku Gregorovou z GOA Chodov, Adama porazil Jiří Halberštát ze ZŠ Běžecká v Sokolově. „Do krajského kola postupují vždy první a druhý umístěný jak v soutěži družstev, tak z chlapecké a dívčí kategorie jednotlivců. Do celorepublikového finále už se ale mohou těšit jen vítězové krajských kol," upozornil sportovní manažer Radek Zavřel.