Zimolez kamčatský neboli kamčatská borůvka:

| Video: Youtube

Modré šišaté plody kamčatské borůvky se sklízejí od konce května do začátku června. Obsahují velké množství vitaminu C a vitamíny skupiny B. Jsou bohaté na minerální látky železo, vápník, hořčík, draslík a fosfor. Působí jako antioxidant, mají antibakteriální a močopudný účinek. Pomáhají i jako očista organismu nebo prevence sklerózy a rakoviny. Přitom pěstovat kamčatskou borůvku není těžké. Je totiž velmi nenáročná a snadno odolává mrazu. Navíc je minimálně náchylná k chorobám a škůdcům.

Na pěstování je tahle borůvka nenáročná

Odolné keře z čeledi zimolezovitých pocházejí původně ze Sibiře a z poloostrova Kamčatka. U nás si je lidé oblíbili pro jejich nenáročnost.

Na rozdíl od kanadských borůvek, které potřebují pro zdárný růst kyselou půdu a přidávání rašeliny, zimolez kamčatský poroste i v běžné zahradní zemině.

close Zimolez kamčatský má stejně modré a chutné plody jako borůvka. Jen nejsou kulaté. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Zimolez kamčatský má stejně modré a chutné plody jako borůvka. Jen nejsou kulaté.

Kamčatským borůvkám se daří v kyselých i zásaditých půdách, takže není třeba hnojení speciálními přípravky, snižujícími pH půdy. Rostou dobře na slunci i v polostínu a snášejí i relativní sucho.

Naopak přemokřená půda jim dobře nedělá. Jsou mrzuvzdorné a kvetou světlými žlutými květy už od února, kdy většinou ještě mrzne.

Sladké plody vypadající i chutnající jako podlouhlé borůvky mají tenkou slupku a sklízí se, když se jejich dužina zbarví do tmavě modré barvy. V zahradnictvích najdete různé varianty kamčatských borůvek. Liší se velikostí keříků, dobou kvetení a dozrávání plodů i jejich chutí a velikostí. Vyberte si nebo zkombinujte několik druhů a můžete se těšit na bohatou úrodu.

Zimolezy se u nás často pěstují jako okrasné keře. Pouze zimolez kamčatský má ale jedlé plody skvělé chuti. Ostatní okrasné druhy zimolezu mají plody nejedlé až jedovaté.


Nahrává se anketa ...

Jak pěstovat kamčatskou borůvku

Zimolez kamčatský můžete pěstovat samostatně na záhonu, vytvořit si z něj kvůli bohatému olistění živý plot nebo ho mít doma v kontejneru na terase. Roste obvykle jako keř dorůstající výšky okolo 150 cm. Zpočátku roste vzpřímeně, později bývá dost košatý.

Vyniká dlouhověkostí a mrazuvzdorností. „Z jednoho keře kamčatské borůvky sklidíte až 3 kila šťavnatých podlouhlých plodů,“ uvedl Deník v článku Ovoce, které už možná sklízíte.

Kamčatské borůvky je ideální vysadit na podzim nebo brzy z jara. Mezi keři stačí vzdálenost 1,5 až 2 metry. V první sezóně udržujte půdu vlhkou, v dalších letech je zalévání nutné pouze v extrémně suchých obdobích. Rostliny pěstované v nádobách je třeba zalévat pravidelně.

Jak zasadit zimolez kamčatský popsal web Gardens decorexpro:

  • Před výsadbou rostliny namočte na 30 minut do vody
  • Vykopejte jámu hlubokou jako kořenový bal a 1,5krát širší
  • Vyjměte rostlinu z květináče a vložte do připravené jamky
  • Zasypte zeminou, jemně zpevněte a zalijte
  • Přidejte mulč s vrstvou organické hmoty

„Při výsadbě pamatujte na to, že za pár let keř velmi zmohutní. Každé čtyři roky je proto vhodné jeho razantnější zmlazení. Díky němu bude mít nejen nové přírůstky, na kterých bude plodit, ale také se koruna prosluní a borůvky budou chutnější. Zimolezy plodí na jednoletých výhonech, často už druhý rok po vysazení,” doporučil zmlazování iReceptář.

Takhle kvete kamčatská borůvka:

Řez provádějte na podzim, když zimolezu opadají listy, ale vhodné je i brzké jaro, než začnou větve znovu rašit. Více plodit začnou kamčatské borůvky od tří let. V období vegetace je přihnojujte každý rok.

Jak provést řez

„Při řezu odstraňte vodorovné větve (hlavně ty u země) a ty, které rostou převisle. Nechte přibližně 12 hlavních větví. Větve, které ponecháte, zkraťte nad místem rozvětvení, začnou tak tvořit silně plodící letorosty. U starých keřů můžete provést radikální omlazovací řez na konci podzimu. Všechny hlavní větve zkraťte přibližně 30-40 cm nad zemí, ne kratší! Rostlina obrazí novými větvemi, z nichž pak zase ponechte 12-15 nejsilnějších a nejzdravějších,” popsal postup Dům a zahrada.

Sklízíme jarní borůvku:

| Video: Youtube

Kamčatky pěstujte v páru

Kamčatská borůvka patří mezi cizosprašné rostliny, takže potřebuje druhého vhodného opylovače. Proto se doporučuje sázet současně alespoň dva keře a různé odrůdy. „U nás patří mezi nejčastěji pěstované a nejoblíbenější odrůdy Amur, Altaj, Modrý Triumf, Fialka, Morena a Remont. Je dobré zkombinovat například odrůdu, která plodí dříve (Altaj, Fialka) s odrůdou později plodící (Amur, Modrý Triumf),” radí Dům a zahrada.

Pro zvýšení úrody můžete zvážit i možnost ručního opylování. „Kamčatské borůvky kvetou už koncem zimy až velmi brzy na jaře, kdy je opylující hmyz ještě málo aktivní. Ruční opylení je možné provést lehkým přejetím po květech malým měkkým štětcem,“ doporučuje web RHS.

Množení kamčatských borůvek

Keře kamčatské borůvky se množí řízkováním.

close Z kamčatské borůvky je skvělý džem. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Z kamčatské borůvky je skvělý džem.

„V létě hledejte mladé výhonky, které jsou asi 20 cm dlouhé, bez květů a plodů. Odřízněte je ostrými, čistými nůžkami a umístěte je do květináčů se zeminou. Řízky nechte přezimovat na chladném a světlém místě. Na jaře vysaďte řízky na zahradu, kde s dostatečnou vlhkostí snadno zakoření. Množení hřížením je ještě jednodušší. I v tomto případě najděte mladý výhonek, který je asi 20 cm dlouhý, bez květů a plodů. Ohněte výhonek dolů a zafixujte jej v půdě. Jakmile výhonek zakoření, můžete jej oddělit od mateřské rostliny,“ popsal postup web Plantura Garden.

Co udělat s plody

Chutné kamčatské borůvky se dají zpracovat jako každé jiné ovoce ze zahrádky. Ale nejlepší je určitě sníst je hned a čerstvé. Můžete je ale I zamrazit, zavařit, nebo z nich udělat koláč.

Pudink:

Chutnat budou na pudinku, jako ozdoba na zákusku, v bílém jogurtu oslazeném lžící medu nebo je z nich výborný džem. Jen dejte pozor, aby vám úrodu nesezobali ptáci, kterým tyhle borůvky také moc chutnají. Při dozrávání je proto dobré chránit plody sítěmi.