„Na stresory přirozeně reagujeme napětím v těle, na úrovni emocí i vypjatými myšlenkami. Spíš než se šťourat v tom, proč mě určité podněty stresují, je lepší vědět, jak jinak na ně můžu reagovat a co mi k tomu pomůže," vysvětluje psycholog Michal Petr.

Imunitu posiluje pohyb i zdravá strava.
Imunitu posiluje strava a pohyb. Ale zapomínáme na důležitou věc, říká lékařka

Kondice 2021-05Kondice 2021-05Zdroj: KondiceTechnikám na zvládání naší stresové reakce se říká stres management. Zajímat se o ně v posledním, covidovém roce začalo spoustu lidí, od studentů po seniory. Ve svém kurzu Prevence vyhoření a relaxačních technik má stále plno i ostravská psycholožka a koučka Sylvie Navarová. „Loni jsme hodně řešili s klienty stres, nyní nejčastěji úzkosti a poslední dobou i nárůst sebepoškozování,“ všímá si dopadů covidového roku na psychiku. Se stresem se pracuje ve dvou rovinách: V dlouhodobé, u níž je cílem prevence pocitu zahlcení a budování psychické odolnosti. A akutní "první pomoc", která se zaměřuje na techniky, jež nám uleví od okamžitého stresu.

„Se studenty probíráme možnosti, jak dát průchod akutnímu návalu napětí jinak, než řezáním se. Učím je třeba autostimulanční manévr, takzvanou kotvu,“ popisuje Navarová. V podstatě jde o podmíněný reflex, kdy si opakováním postupně automatizuji - podobně jako Pavlovi psi slintání při zazvonění zvonku - navození příjemného klidu pokaždé, když k sobě přitisknu palec a ukazováček.

Technika kotvy

Nácvik připomíná meditaci, kdy si v klidném prostředí a pohodlné pozici, se zavřenýma očima a spojenými prsty vybavujete konkrétní pozitivní, hřejivou vzpomínku, třeba na vydařený výlet s rodinou nebo romantický večer s partnerem. „Do vzpomínky se ponoříte a snažíte se ji prožít komplexně všemi smysly. Tím dojde ke zklidnění, uvolnění dechu a celého těla - zatnutých svalů krční páteře i nohou. Tímto uměle vytvořeným pozitivním reflexem podmíněným spojením prstů nahradíte původní stresový reflex,“ vysvětluje koučka.

K posílení odolnosti těla přispívají vitaminy A, B, C a D, dále zinek, měď a selen
Jak posílit imunitu přírodní cestou? Zkuste zahřívací koření a koupele chodidel

Aby se z nácviku stal skutečně reflex, je třeba ho posilovat, ideálně každý večer. Po minimálně dvanácti opakováních se začněte vystavovat méně náročným stresujícím situacím, abyste si ověřili, že kotva funguje. Tím si postupně zautomatizujete, že se kdykoli při "zmáčknutí kotvy" zklidníte místo toho, abyste se nechali přemoci svým stresem.

Další technikou první pomoci je uzemnění, uvědomění si spojení nohou s podložkou. „Když jsme ve stresu, máme pocit, že lítáme, mávají s námi emoce, ztrácíme pevnou půdu pod nohama. Zaměřme proto pozornost na to, že ve skutečnosti pevně stojíme, plochou celé nohy se opíráme o zem,“ radí psycholožka. Pomáhá i takzvané "dýchání na jedničku". Kratší hluboký nádech a dlouhý výdech, pětkrát za sebou.

Další praktické tipy na to, jak se vypořádat se stresem nejen v době covidové najdete v květnovém vydání magazínu Kondice. Kromě toho se v něm také dočtete, jak si každý z nás může „přenastavit“ mozek tak, aby žil šťastnější život, nebo jak se nenechat zmást mýty kolem běhání. Najdete v něm také tréninkové plány, které vás posunou dál v cyklistice, a také zjistíte, jak začít hrát golf.