Podmanivá citrusová vůně, tmavě zelené srdčitě-vejčité listy, celá řada účinků na lidské tělo a hojný růst; prakticky všude tam, kde je vysazena. Takto stručně, ale výstižně by se dala charakterizovat bylinka patřící do čeledi Lamiaceae – Hluchavkovité.

„Nejedná se o žádnou jinou než o velmi známou léčivku meduňku lékařskou, latinsky nazývanou Melissa officinalis,“ říká Filip Škarda, votický lékárník a člen představenstva České lékárnické komory

Meduňka: klidný spánek a uklidnění ducha

| Video: Youtube

Balzamovala mumie a léčila rány

Meduňka lékařská má dlouhou a bohatou historii, která sahá až do starověkého Egypta a Řecka. V Egyptě byla ceněná pro své aromatické vlastnosti a používala se k balzamování těl. Řekové zase objevili její léčivé účinky; používali ji především jako prostředek k léčbě ran a k uklidnění nervů.

Ve středověké Evropě se meduňka stala oblíbenou bylinou v klášterních zahradách. Byla považována za všelék a často se používala k léčbě nespavosti, úzkosti a zažívacích problémů. Benediktinka Hildegarda z Bingenu, známá křesťanská mystička a přírodovědkyně, doporučovala meduňku jako prostředek k posílení srdce a ducha.

close Filip Škarda, votický lékárník a člen představenstva České lékárnické komory. info Zdroj: Se svolením Filipa Škardy zoom_in Filip Škarda, votický lékárník a člen představenstva České lékárnické komory.

Bylinka prověřená mnoha studiemi

Meduňka má řadu studiemi podložených účinků na lidský organismus. Jak upozorňuje studie, která zkoumala farmakologické účinky meduňky, esenciální olej a extrakty z této bylinky obsahují mnohé aktivní sloučeniny. Ty mají v medicíně široké využití.

Lékárník Filip Škarda pro Deník připravil přehled nejčastějšího používání meduňky.


Nahrává se anketa ...

1. Uklidňující a úzkosti zbavující účinky

Jedním z nejznámějších účinků meduňky je její schopnost uklidňovat a snižovat úzkost. Aktivní látky obsažené v meduňce, jako jsou flavonoidy a kyselina rozmarýnová, mají sedativní účinky na centrální nervový systém.

Například studie z roku 2002 s názvem Modulace nálady a kognitivní výkonnosti po akutním podání meduňky lékařské prokázala, že užívání meduňky může pomoci snížit úzkost, zlepšit náladu a zvýšit kognitivní funkce. Tento efekt se projevoval jak u lidí s Alzheimerovou nemocí, tak u zdravých jedinců.

2. Zlepšení spánku

Meduňka je známá také svými schopnostmi zlepšovat kvalitu spánku. Lidé trpící nespavostí často nacházejí úlevu v čaji z meduňky. Ten jim pomáhá rychleji usnout a zlepšuje celkovou kvalitu spánku. Tento účinek je připisován především obsahu terpenů a aldehydů, které mají relaxační vlastnosti.

„Já osobně mám přípravky s obsahem meduňky vyzkoušené, a mohu je vřele doporučit,“ říká lékárník.

3. Podpora trávení

Dalším významným účinkem meduňky je její schopnost podporovat trávení. Meduňka stimuluje tvorbu žluči a žaludečních šťáv, což napomáhá trávení tuků a zmírňuje zažívací potíže, jako jsou nadýmání a plynatost.

Díky svým schopnostem uvolňovat svaly pomáhá meduňka také tišit křeče v trávicím traktu.

4. Antivirové a antibakteriální účinky

Meduňka má významné antivirové a antibakteriální účinky, opět potvrzené studiemi. Například přehedová studie z roku 2017 uvádí, že kyselina rozmarýnová a esenciální oleje obsažené v meduňce mají schopnost inhibovat růst bakterií a virů. To z ní činí účinný prostředek při léčbě nachlazení, chřipky a oparů.

Výzkumy dále ukázaly, že extrakty z meduňky mohou účinně bojovat proti virům - jako je právě herpes simplex (virus způsobující opary; pozn. red.) - a urychlit hojení kožních lézí.

close Meduňka může pomoci i při léčbě oparu. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Meduňka může pomoci i při léčbě oparu.

Ověřené přípravky koupíte v lékárně

V dnešní době je meduňka široce využívána ve farmaceutickém průmyslu, což dokládají mnohé vědecké články - jako například přehled tradičního využití meduňky na webu Science Direct.

„Meduňka je součástí mnoha doplňků stravy, bylinných čajů a tinktur určených k léčbě úzkosti, nespavosti a zažívacích potíží. Doplňky s meduňkou jsou hojně zastoupeny v lékárnách a lékárníci vám s případným výběrem jistě erudovaně pomohou,“ říká Filip Škarda.

Meduňka je bezpečnou bylinkou. Mohou ji tedy použít i těhotné a kojící ženy, děti či nemocní lidé užívající více léků. Voňavá bylinka bývá také součástí některých kosmetických přípravků, a to díky svým antibakteriálním a protizánětlivým vlastnostem.

Relaxujte a meditujte

Citronově vonící bylinka je oblíbenou složkou v aromaterapii. „Esenciální olej z meduňky se používá k inhalaci nebo k masážím, což pomáhá uvolňovat napětí a zlepšovat náladu. Díky své jemné a příjemné vůni je často součástí směsí esenciálních olejů určených k relaxaci a meditaci,“ doporučuje lékárník.

Meduňkový éterický olej se získává destilačními technikami. Pro jeho ne příliš vysokou výtěžnost je v domácím prostředí prakticky nemožné jej připravit. I proto patří meduňkový esenciální olej k těm dražším.

Pěstování a sklizeň meduňky

Meduňka lékařská je nenáročná rostlina, kterou lze snadno pěstovat na zahradě nebo v květináči. Má ráda slunné až polostinné stanoviště a dobře odvodněnou půdu. Sazenice meduňky lze vysazovat na jaře nebo na podzim. Rostlina se rychle rozrůstá a vytváří husté trsy.

Listy meduňky lze sklízet kdykoliv během vegetačního období, ale nejvyšší obsah účinných látek mají těsně před květem.

Listy se suší na dobře větraném místě, chráněném před přímým slunečním světlem. Sušené listy si zachovávají své léčivé vlastnosti a jsou ideální pro přípravu čajů a tinktur.

close Meduňka v čaji uspává, kůže ocení její uklidňující účinky také. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Meduňku zvládnou vypěstovat i zahrádkářští začátečníci.

Meduňkový sirup

  1. Listy nebo celou nať meduňky pokrájejte na drobnější kousky a přidejte do hrnce s převařenou a vychladlou vodou.
  2. Můžete přidat nakrájený a oloupaný citrón, nebo další bylinky jako je například máta.
  3. Hrnec umístěte na temné a chladnější místo a nechte 24 hodin odpočívat.
  4. Výluh pak sceďte, meduňku a citrón ještě vymačkejte.
  5. Poté přidejte třtinový nebo klasický cukr (cca 600 g na 1 l vody) a zahřejte, až do jeho rozpuštění.
  6. Přeceďte přes jemné plátýnko nebo sítko do sklenic.
  7. Sirup můžete používat jako základ pro čaj či pro oslazení a ochucení nápojů.

Meduňkový sirup chutná úžasně:

Meduňková tinktura

  1. Listy meduňky naložte do alespoň 60% ethanolu. Uzavřete nádobku a nechte v temnu a chladu vyluhovat 14 dní.
  2. Následně důkladně sceďte.
  3. Užívá se 20–30 kapek třikrát denně. Ideálně půl hodiny před jídlem.

Čajová směs proti stresu

Přední český odborník na byliny, docent Roman Pavela, nabízí ve své knize Světem bylin s Romanem Pavelou pro muže a ženy 50+ následující recept na čaj. Ve směsi je více uklidňujích bylin, kdy meduňka hraje významnou roli.

Na přípravu směsi:

  • 3 díly meduňky (nať)
  • 3 díly třezalky (květ)
  • 3 díly dobromyslu (nať)
  • 1 díl heřmánku (květ)
  • 2 díly levandule (květ)

Postup:

  1. Dvě lžíce směsi zalijte půl litrem vroucí vody a nechte asi 20 minut přikryté vylouhovat.
  2. Čaj přeceďte, můžete ho osladit medem nebo cukrem. Pijte dvakrát až třikrát denně.

Všude kolem nás rostou i další zajímavé a prospěšné rostliny. Níže najdete více článků zaměřených na téma, jak upevnit své zdraví díky darům přírody.