Je dobré mít tymián po ruce

Tymián má zelenošedé listy s krásnou vůní, která evokuje horký letní den. Pochází z jižní Evropy a Středozemí. Řecký výraz pro tymián – thymós - je odvozen od slova dým. Tato bylina totiž patřila k nejstarším vykuřovadlům ve starověkých řeckých a římských chrámech. Využívala se k projasnění a posílení mysli, ale také k očištění vzduchu od nemocí.

Lidé mu přičítali i další mystické schopnosti. Věřili, že zahání noční můry a dokáže ochraňovat před zlými duchy i před smrtícím jedem. Vedle toho tymián používali k léčení řady chorob. A zajímavé účinky, kterých si všimli, využíváme dodnes.

Proto se vyplatí mít tymián vždy po ruce. Roste jako trvalka a dá se pěstovat v květináči či truhlíku na balkoně nebo na parapetu.


Nahrává se anketa ...

Jeho přítomnost však oceníte i na zahrádce. Kdo si jej tam vysadí, nezalituje. „Vedle jiného ušetří peníze za chemikálie, protože tymián umí chránit sousední rostliny před housenkami, červy a dalšími škůdci, včetně mandelinky bramborové,“ píše web The Upcykled Family,  který se zaměřuje na rodinný život a udržitelný rozvoj.

Co umí tymián na zahrádce:

 • Odpuzuje zahradní škůdce 
 • Zlepšuje chuť rajčat i dalších plodin
 • Přitahuje včely
 • Budete mít po ruce čerstvý tymián do kuchyně
 • Vypadá krásně a úžasně voní

Tymián a mateřídouška

Blízkou příbuznou tymiánu je mateřídouška úzkolistá, která se vyznačuje podobně příjemnou vůní. Jak je rozeznáme?

Máte problémy s vysokým krevním tlakem? Lékaři radí omezit sůl. Jako její částečnou náhradu při vaření můžete použít čerstvý nebo sušený tymián. 

Zatímco mateřídouška je nízká plazivá rostlinka vysoká nejvýš deset centimetrů, tymián může měřit i třicet centimetrů a vytváří rozložitější keříky. Tymián kvete už od května bílými nebo nafialovělými kvítky, kdežto mateřídouška rozkvétá až v červnu a její květy mají fialovou barvu.

Také mateřídouška se používá k léčebným účelům, ale na rozdíl od tymiánu nemá uplatnění v kuchyni.

close Tymiánový esenciální olej působí proti bakteriím, jako je E.coli, salmonela či zlatý stafylokok. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Tymiánový esenciální olej působí proti bakteriím, jako je E.coli, salmonela či zlatý stafylokok.

Tymián čeká na další vědecká bádání

Tymián se už od starověku používá k léčbě kašle, deprese, nočních můr, epilepsie a bolestí hlavy. „V lidovém léčitelství se tymián často používá k léčbě střevních, žaludečních a dýchacích infekcí a gastroenteritid, odstraňování střevních parazitů a posilování srdce,“ píše indický zdravotnický portál PharmEasy.

Tymián - přírodní skvost s neuvěřitelnými vlastnostmi:

| Video: Youtube

Tato úžasná bylina však i nadále zůstává mezi domácímí léčebnými prostředky. „I když existují různá tvrzení o zdravotních přínosech tymiánu, většina z nich není potvrzena vědeckým výzkumem, nebo je založena pouze na předběžných laboratorních testech na zvířatech,“ podotýká portál WebMD zaměřený na informace o zdraví.

Přírodní repelent. Tymiánový olej odpuzuje obtížný hmyz, jakým jsou například komáři. Tymiánový olej, thymol, se často používá jako aktivní složka v repelentech proti hmyzu.

Je však prokázáno, že čerstvý tymián má mezi ostatními bylinkami nejvyšší antioxidační aktivitu. Je nabitý mnoha fytonutrienty, minerály a vitaminy nezbytnými pro optimální zdraví.

Navíc obsahuje sloučeninu thymol, která pomáhá kontrolovat nebo neutralizovat některé bakteriální, parazitární, plísňové i virové infekce a má protizánětlivé vlastnosti.

Několik studií uvádí, že tymiánový esenciální olej působí proti bakteriím, jako je E. Coli , salmonela či zlatý stafylokok a proti kvasinkám Candida albicans. Může pomoci i léčením ekzému a akné.

Zajímavou složkou tymiánového esenciálního oleje je karvakrol, který má protirakovinné vlastnosti. „Samotný karvakrol ukazuje potenciál zacílit na rakovinné buňky a významně zpomalit jejich růst,“ píše se ve studii Karvakrol jako potenciální regulátor rakovinových cílů zveřejněné v březnu 2023.

Vědecké zkoumání naznačuje, že karvakrol by mohl mít účinky například na  prevenci i léčbu rakoviny tlustého střeva.

Věnec z tymiánu

Co všechno léčí tymián

 • Zlepšuje trávení, snižuje plynatost. Tymián díky svým těkavým olejům snižuje produkci nadbytečných plynů ve střevech, zmírňuje bolesti a křeče střev a zlepšuje zdraví trávicího traktu.
 • Léčí dýchací potíže. Tymián odstraňuje hlen, snižuje zánět, usnadňuje dýchání a brání růstu bakterií. „Čaj z této byliny tiší bolest krku a pomáhá tlumit kašel,“ píše web Medicine Net,  který se zaměřuje na informace o zdraví.
 • Pomáhá při hubnutí. Čaj vyrobený z tymiánu může potlačit chuť k jídlu, což může vést ke snížení přejídání. Thymol přítomný v tomto čaji může zlepšit metabolismus, pomáhá při spalování tuků a při pokusech o hubnutí.

   

  Tymián chrání zdraví ústní dutiny. Sloučeniny této byliny mohou pomoci předcházet infekcím v ústech, snižovat zubní plak i kazivost zubů. Tymiánový olej s vodou se již dlouho používá k léčbě zápachu z úst, k prevenci zánětu dásní i proti aftům.

 • Snižuje krevní tlak a hladinu  cholesterolu.
 • Podporuje krevní oběh. Vysoký obsah železa a dalších důležitých minerálních látek v tymiánu z něj činí ideální prostředek pro povzbuzení syntézy červených krvinek, zvýšení krevního oběhu a okysličení životně důležitých orgánových systémů těla.
 • Chrání srdce. Srdce těží z bohaté směsi antioxidantů, minerálů a vitamínů tymiánu různými způsoby, ale zvláště využívá draslík a mangan.
 • Posiluje imunitní systém. Vysoká hladina vitaminu C v této bylince z ní činí přirozený posilovač imunitního systému.
 • Léčí anémii. Tymián je vynikajícím zdrojem železa, které je nezbytné pro růst a vývoj červených krvinek v těle.
 • Zlepšuje zdraví kostí. Tymián pomáhá podporovat zdraví kostí, protože má vysoký obsah vitamínu K , železa, vápníku a manganu.
 • Má antibakteriální, protiplísňové a antimikrobiální vlastnosti. „Nejaktivnější složkou tymiánu je thymol, který má široké spektrum účinků na organismus, včetně schopnosti bojovat proti plísňovým a virovým infekcím,“ upozorňuje Medicine Net.
 • Zlepšuje vidění. Tymián zlepšuje zdravé vidění, protože má vysoký obsah vitaminu A, antioxidantu, který neutralizuje volné radikály v očích, zpomaluje nástup makulární degenerace a brání šedému zákalu.
 • Přirozeně zmírňuje menstruační křeče. Tymiánový čaj navíc poskytuje úlevu i od dalších příznaků, jako jsou například změny nálad.
 • Snižuje atopickou dermatitidu pomocí svých protizánětlivých a antibakteriálních vlastností.

Jak uvařit tymiánový čaj? 

Nasbírejte čerstvé tymiánové listy a květy a nechte je chvíli proschnout. Poté je zalijte horkou vodou a nechte louhovat asi 5–⁠⁠⁠⁠⁠⁠10 minut. Pokud použijete sušený tymián, zalijte lžičku bylinek horkou vodou a nechejte louhovat stejně jako čerstvý tymián.

Líbil se vám náš článek o tymiánu? Zkuste načerpat další inspiraci i po přečtení článků v nabídce níže: