S pětiletou podmínkou a překvapeným výrazem ve tváři odešel v pondělí od Krajského soudu v Plzni bývalý starosta Oloví na Sokolovsku Miroslav Filandr. Soudci jej potrestali za to, že si v souvislosti s tendrem na revitalizaci a zateplení domů na dvou městských sídlištích v Oloví řekl o úplatek. Pokud Filandr, který je nyní řadovým zastupitelem, podmínku poruší, měl by jít na tři roky do vězení. Obžalobě spolu s ním čelili ještě další tři muži, kteří si též vyslechli rozsudek. Ten ještě není pravomocný.
V případě šéfa Bytové organizace Oloví Radka Jelínka padl stejný trest jako u Filandra. Olovský podnikatel Vladimír Šmídl si pak vyslechl tříletý trest s podmíněným odkladem na tři roky. Posledního obžalovaného, Vlastimila Strýčka, soudci obžaloby zprostili. Vinu od začátku všichni popírali.
O vedení města se kriminalisté začali zajímat v létě 2012. Na podzim pak jmenované obvinili z přijetí úplatku a podplácení. Vše se točilo kolem výběrového řízení na zateplení panelových domů za zhruba čtyřicet milionů korun. K žádosti o úplatek podle obžaloby došlo někdy od září 2011 do března 2012, kdy se výběrové řízení připravovalo. Jednatele Toužimské stavební společnosti E. J. měl Filandr jako tehdejší starosta prostřednictvím svého spolužáka Šmídla požádat o dvoumilionový úplatek za to, že jeho firma lukrativní výběrové řízení vyhraje. Šmídl měl podle obžaloby chtít ještě bonus pro sebe, a to aby mu firma opravila střechu na restauraci, kterou měl v nájmu.
Podnikateli E. J. si pak podle spisu řekl o úplatek i starosta. „Chtěl, aby stavební společnost zaplatila osm milionů korun za to, že společně s Radkem Jelínkem zajistí, že firma bude vybrána jako zhotovitel díla," uvedl státní zástupce Augustin Hrbotický.
Vítězem výběrového řízení se poté stala firma ŠU-STR Vlastimila Strýčka. Společnost z Toužimi skončila v likvidaci.
Pro soudce byla zásadní výpověď jednatele toužimské firmy, který popsal, jak byl požádán o úplatek. Hovořil o tom i další svědek.
„Trestná činnost zůstala v zárodku, úplatek se nerealizoval," zdůvodňoval předseda senátu Tomáš Bouček podmíněné tresty. Sazba totiž byla pět až dvanáct let. U všech se ale jednalo o první exces v doposud jinak řádném životě.
Verdikt není pravomocný, státní zástupce se totiž proti celému rozsudku na místě odvolal. Odvolání podal po poradě s advokátkou i Jelínek. Filandr a Šmídl si ponechali lhůty na rozmyšlenou.