Karlovarský kraj – Za posledních deset let sice ubylo padělků na tržnicích, avšak jejich prodej se přesunul do tajných skladů. Od začátku letošního roku už celníci v Karlovarském kraji zadrželi přes 200 tisíc kusů falzifikátů různého druhu zboží.

„V porovnání s obdobím let 2002 až 2010 padělků ubylo. Zda došlo k celkovému poklesu existence padělků, nelze ale přesně říci. Jediné, co lze bezpečně konstatovat, je fakt, že díky Celní správě došlo k markantnímu poklesu nabídky padělků na tržnicích," vysvětlila Lucie Foltová, tisková mluvčí Celního úřadu pro Karlovarský kraj. „S padělky se na stáncích téměř nesetkáte, neboť se jejich prodej přesunul do tajných skladů. Počty odhalených padělků však potvrzují, že padělání značkového zboží se i nadále děje, byť ne v takové míře jako dříve," podotkla.

Obecně se stále nejčastěji padělá oblečení, obuv a různé doplňky – pásky, kabelky, čepice, klobouky, sluneční brýle, šátky, ponožky, peněženky a podobně. „V poslední době se rozmáhá padělání léčebných přípravků k povzbuzení erekce, neregistrovaných léčebných přípravků a anabolik," uvedla mluvčí.

Od počátku tohoto roku celníci podle Foltové při kontrolních akcích zajistili v Karlovarském kraji přes 200 tisíc kusů padělků různého druhu zboží. „Vše v úhrnné hodnotě přesahující 180 milionů korun," dodala.