Celníci z Chebu zadrželi další padělky. Kontrola kontejneru z jihovýchodní Asie odhalila 9 874 párů bot značky Crocs.

„Držiteli práva k ochranné známce Crocs by padělatelé prodejem zboží způsobili škodu 23 700 000 korun,“ sdělil ředitel Celního úřadu Cheb Roman Šťovíček. „Jedná se letos o třiadvacátý případ na Chebsku.“ Škoda se již dohromady vyhoupla na 214 milionů korun.

Nelegální zboží čím dál častěji nacházejí právě v v kontejnerech kamionů. Podle Romana Šťovíčka má i toto zboží putovat na tržnice. Existují ale i druhá cesta, jak padělky dostat na trh. „Do republiky se mohou přivézt levné neznačkové věci, na které se značky přišijí až na našem území,“ vysvětlil ředitel.
Přímo v otevřených stáncích na tržnicích už ale lidé falza nenajdou. Ta mají prodejci v příručních skladech nebo je prodávají z auta. Pokud jsou padělky v přepažených místech stánku, musí mít prodavač k zákazníkovi důvěru, aby ho tam nechal si vybrat nelegální zboží. To ale neznamená, že na tržnicích kontroly celníků ustaly.

„Je vážně vtipné, jak padělatelé reagují nejen na módní diktát, ale i na roční období,“ smál se Lukáš Vacek z Chebu. „Zajímalo by mě ale, zda je někdy někdo potrestaný.“

Mluvčí celníků Jitka Blahutová již ale před časem vysvětlila, že celníci soudit nemohou. Snadné není ani ukázat na pachatele, který bude za dovezené padělky potrestaný. „V takových případech není naším úkolem trestat, ale chránit majitele ochranné známky,“ vysvětlila mluvčí celního úřadu.