Srdečnými stisky rukou mezi obžalovanými a jejich advokáty přímo v jednací síni Krajského soudu v Praze skončilo ve středu odpoledne projednávání rok a půl se táhnoucí kauzy padělání cigaret před šesti lety.

V roce 2005 byly objeveny jejich nelegální výrobny, vybavené strojním zařízením, v obci Veleň na Praze-východ a v Dolním Rychnově na Sokolovsku. Kriminalisté ve spolupráci s celníky také mezi 20. dubnem a 2. listopadem 2005 zaznamenali dovoz sedmi kontejnerů, napěchovaných komponenty pro výrobu cigaret, do české metropole. Obří zásilky z Asie, adresované fiktivním příjemcům v Brně a Blansku, skončily v Praze ve skladových prostorách v Libuši a Kunraticích, odkud byly věci dále rozváženy. Našly se suroviny, které by podle postupně upřesňovaných posudků postačovaly k výrobě minimálně 169 milionů cigaret, a také 357 tisíc již hotových cigaret se zfalšovaným označením názvů dobře známých z trafik. K tomu, aby pachatelé byli posláni za mříže, to ale nestačilo. Nepodařilo se prokázat vinu konkrétním lidem.

Šlo o stamiliony

V souvislosti s možným únikem na spotřební dani a dani z přidané hodnoty, který vyšetřovatelé propočítali až v řádu stamilionů korun konkrétně na 178,3 milionu stanulo před středočeským krajským soudem devět obžalovaných: pět Vietnamců a čtyři osoby s českým příjmením. Ty v případu figurovaly na různých pozicích někteří jako dovozci surovin a komponent pro výrobu, jiní třeba jako řidiči. Všichni obžalovaní ale od počátku důrazně prohlašovali, že žádnou vinu necítí.

Třebaže trestní senát Ivo Zelinky o jejich provinění nepochyboval, rozhodnutí znělo jasně: zproštěni obžaloby. „Nebylo prokázáno, že tento skutek spáchali tito obžalovaní,“ konstatoval soudce Zelinka. Nepomohlo ani to, že vyšetřovatelé činnost údajné skupiny pachatelů pracujících ve vzájemné součinnosti dlouhodoběji sledovali a pořídili řadu odposlechů.

Jen samé náznaky

Rozhovory ve vietnamském jazyce byly zřejmě vedeny v kódované řeči, přičemž řada slov dostávala skrytý význam. Například výrazy „došly vlasy“ nebo „hustota vlasů je dnes perfektní“ dozajista nehovoří o porostu hlavy. V tomto případě by snad mohla být řeč o tabákových provazcích, domnívá se soud. O tom, co by se mohlo skrývat pod výrazy „zelenina“ nebo „rýže“, rovněž používanými v neobvyklých souvislostech, však soud nemá ani potuchy. A nepodařilo se najít nikoho, kdo by tyhle pojmy mohl vysvětlit. „Vietnamská komunita je uzavřená; nesetkal jsem se s tím, že by někdo z nich svědčil proti svým krajanům,“ konstatoval soudce Zelinka.

Podobné je to s poznatky ze sledovačky. Ani ty nepřinášejí podstatné skutečnosti, které by mohly posloužit jako důkaz. Potvrzují sice, že do objektů s výrobnami i sklady zajížděla konkrétní auta, něco bylo nakládáno, vykládáno, odváženo o tom, co krabice ve skutečnosti obsahovaly, však nikdo z vyšetřovacího týmu nemá potuchy. Jen tušení.

Domněnky nejsou důkazy

Za takovéto situace soud může konstatovat jediné: in dubio pro reo. V pochybnostech ve prospěch obžalovaných. „Nebylo prokázáno, že cigarety vyráběli obžalovaní nebo na výrobě participovali; nevíme, jak byli vzájemně propojeni a srozuměni s rozsahem trestné činnosti,“ shrnul závěry z táhnoucího se řízení předseda senátu. Podle Zelinky existuje řada domněnek, není ale k dispozici ucelený řetězec důkazů, které by umožnily rozhodnout o vině.

Stanovisko to ale zřejmě ještě není konečné. Podle všeho ještě věc bude posuzovat Vrchní soud v Praze. Státní zástupce Tomáš Černý si ponechal lhůtu na podání odvolání.

Padly dva pětiapůlleté tresty

  • Tři muži z devítičlenné skupiny obžalovaných přece jen v části obžaloby vyslechli odsuzující verdikt. Podle soudu jim lze prokázat, že zorganizovali dovoz kontejneru s nelegálním nákladem tří milionů cigaret opatřených ukrajinskými kolky, který se 18. října 2005 dostal do ČR přes hraniční přechod Cínovec. Tam byla zásilka odhalena. Pokud by kontraband projel, znamenalo by to daňový únik ve výši 8,7 milionu korun.
  • Třiapadesátiletý Jaroslav Kaňka si má odpykat 5,5 roku ve věznici s dozorem a zaplatit peněžitý trest 400 000 Kč (jako náhradní trest byl stanoven jeden rok vězení), jednačtyřicetiletý Jindřich Vobořil si má odsedět trest ve stejné výměře. Vinu soud uznal i v případě cizince jménem Dung Phung Quoc, žijícího v Praze, v jeho případě však od potrestání upustil. Dostatečný už prý je trest v trvání 6,5 roku, který loni dostal za daňové úniky u Krajského soudu v Ústí nad Labem.