„Trest odnětí svobody na 18 měsíců,“ zaznělo včera před Okresním soudem v Sokolově z úst soudce Emila Pešiny. Byl vynesen rozsudek nad Vietnamcem, který 22. srpna tohoto roku napadl dozorce ve věznici v Kynšperku nad Ohří. Dozorce byl poté hospitalizován s otřesem mozku a otevřenou zlomeninou nosu.

Hned na začátku líčení soudce vyhověl žádosti, a obžalovaný tak absolvoval celou dobu hlavního líčení s poutacím opaskem a pouty na rukou. „Navrhuji polovinu zákonné trestní sazby,“ zaznělo ze strany obžaloby. Státní zástupce to odůvodňoval zejména ekonomickým hlediskem. S krátkodobým trestem a vyhoštěním souhlasil i obhájce obžalovaného Vietnamce. „Při delším pobytu ve vězení by se mohl můj klient dopouštět další trestné činnosti,“ konstatoval advokát obžalovaného.

Trest vyhoštění chtěl realizovat okamžitě. Bylo to prý přání Vietnamce. Ten využil svého práva a odmítl vypovídat. I po celé včerejší líčení byl apatický a například dotaz, zda se hodlá odvolat proti rozsudku soudu, mu musel jeho překladatel několikrát opakovat, než se mu dostalo odpovědi. Až poté se soud dozvěděl, že nikoliv. Soudce ohodnotil chování Vietnamce jako zločin násilí proti úřední osobě. Zde je trestní sazba od šesti měsíců do šesti let. Soud rozhodl na základě svědeckých výpovědí dozorců, vězňů a lékařské zprávy. Opravného prostředku se na místě vzdal státní zástupce i obhajoba. Pouze věznice v Kynšperku, která si nárokuje škodu, si ústy svého ředitele Vlastimila Kříže ponechala lhůtu na rozmyšlenou.