Podle státního zástupce Jiřího Richtra dozorci poškozeného bez právního důvodu fyzicky napadli pěstmi do obličeje a poté co upadl na zem, ho kopali do hrudníku. Dopustili se tak trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby a úmyslného ublížení na zdraví. Za to mohou skončit ve vězení až na tři roky.

Útok mohl být podle vyšetřovatelů odplatou za to, že si vězeň postěžoval u vedení věznice na jednu z dozorkyň. Údajně má být přítelkyní jednoho z dozorců. Svědci to ale nepotvrdili. Řekli, že ji znají pouze jako kolegyni.

Soudce Milan Tomeše hlavně zajímalo, jak vězeň vypadal, jaká měl zranění a jak probíhal odběr moči. Ta se automaticky při mimořádných událostech odsouzenému odebírá kvůli vyšetření na přítomnost omamných látek.

Dozorci popírají, že by chtěli vězni ublížili úmyslně. Podle nich nesplnil pokyn a zaútočil na ně první. Proto použili donucovací prostředky. Měli údajně podezření, že je pod vlivem drog. Právě to měl ukázat odběr moči, ke kterému však nedošlo. Svědci z řad vězeňské služby uvedli, že Leoš M. měl bolesti žeber, špatně dýchal a odběr moči nebyl schopen odevzdat. Označili ho jako bezproblémového vězně.

Soud bude pokračovat v následujících dnech výslechy dalších svědků.