Když sušinu konopí zvážili, bylo to bezmála třináct kilogramů. Františku Břečkovi (22) za to hrozilo až osm let kriminálu, i díky uzavření dohody o vině a trestu ale vyvázl s mírnou podmínkou.

Mladík si podle obžaloby ve specializovaném internetovém obchodě objednal devadesát různých druhů konopí a dal se do pěstování. Policistům řekl, že chtěl vyrábět masti s výtažkem z konopí, a to pro vlastní potřebu. Vzešlo mu nejméně deset rostlin. Tři z nich byly při domovní prohlídce objeveny zavěšené na šňůře v přízemí rodinného domu, kde se sušily. Zbylé byly ještě na záhonu, nejvyšší z nich měřila bezmála čtyři metry. Sklidit je ale už nestačil, místo něj je sklidili policisté.

David Křížek si ve vězení krátí čas kreslením.
Šok pro bývalou miss. Jachtař Křížek zůstane ve vězení déle

Ti spočítali, že Břečka měl doma celkem téměř 13 kg rostlinné drti konopí s obsahem nejméně 915 gramů účinné látky D-9-tetrahydrokanabinolu. To už je pořádná dávka, a tak byl mladík obviněn ze zločinu přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu, kde je trestní sazba dva roky až osm let.

„Celá věc mě mrzí. Nedomyslel jsem důsledky, které z toho mohou být,“ řekl soudu Břečka, který už před konáním veřejného zasedání uzavřel se státní zástupkyní dohodu o vině a trestu. Shodli se na dvouletém trestu, který byl podmíněně odložen na zkušební dobu 24 měsíců.

Odsouzen byl i Břečkův otec

Senát Okresního soudu Plzeň-sever v čele se soudkyní Ivetou Zítkovou po poradě dohodu schválil. „Pečlivě jsme zvažovali okolnosti a posuzovali, zda dohoda odpovídá důkazům ve spise, které jednoznačně usvědčují obviněného. Stěžejní byla domovní prohlídka, při níž byly nalezeny i zbraně, za což již byl potrestán otec obviněného,“ připomněla soudkyně Zítková, že Břečka není prvním z rodiny, kdo po domovní prohlídce stanul před soudem. Dodala, že na jednu stranu se obviněný dopustil závažného jednání, na druhou stranu jde o velmi mladého člověka, u něhož to bylo první vybočení z jinak řádného života. Nebyl dosud trestán za žádný přestupek a má čistý trestní rejstřík. „Trest je adekvátní,“ dodala Zítková. Verdikt je pravomocný.