Přes dva miliony korun vylákala pětačtyřicetiletá žena z Habartova z asi dvacítky lidí na Sokolovsku. Se smyšlenými historkami je přesvědčovala, že je v tíživé životní situaci. Ti ji pak z lítosti půjčovali peníze. Někdy několik tisíc, v jiném případě i přes půl milionu. Donutila navíc řadu lidí, aby si vzali úvěr a peníze jí dali. Ti zastavili i své nemovitosti a teď jen stěží úvěry splácí. „Celkem se částka vyšplhala na 2,2 milionu," řekla mluvčí sokolovské policie Kateřina Böhmová.

Důvěry svých známých zneužívala soustavně. Za některými lidmi se vrátila i několikrát. Kriminalisté zatím napočítali dvaačtyřicet případů. Peníze si takto začala půjčovat od března 2008 až do loňského června. „Žena se dostala do dluhové spirály. Nejenom, že jsi z půjčených peněz vylepšovala svoji životní úroveň, ale také splácela další dluhy, které měla a nestíhala je umořovat, když si sama ještě půjčovala finanční prostředky od úvěrových společností. „Většina lidí, kteří ženě peníze půjčili, si sami na sebe brali úvěry, a to i opakovaně," potvrdila mluvčí.

Policisté důrazně varují důvěřivé občany, kteří se nechají přemluvit a uzavřou na svoji osobu finanční úvěr a není pro jejich potřebu, aby si byli vědomi toho, že v případě neplacení splátek, budou oni sami muset dluh splácet. „Někteří poškození totiž uzavřeli na svoji osobu tolik úvěrů, že nejsou schopni je ze svých finančních rozpočtů platit nebo zastavili i svoji nemovitost. Pohledávka všech poškozených je tak vysoká, že je nepravděpodobné, že budou všechny dluhy poškozených v dohledné době uhrazeny," doplnila Böhmová.

Kriminalisté zabývající se hospodářskou kriminalitou ženu ve středu obvinili z pokračujícího zločinu podvodu a přečinu zpronevěry. Hrozí ji až osm let vězení. Před soudem se bude zpovídat i z toho, že v minulosti získala také peníze tím, že jako předsedkyně domovní správy v jednom z bytových domů v Habartově si nechala peníze vybrané za používání různých prostor v domě. Přišla si tak na téměř 12 tisíc korun.

Stali jste se obětí ženy z Habartova? Napište nám na redakce.sokolov@denik.cz nebo kontaktujte na 724954864.