Starosta Oloví na Sokolovsku Miroslav Filandr a další tři lidé stanuli ve středu před Krajským soudem v Plzni na lavici obžalovaných v údajné úplatkářské aféře. Kriminalisté je už loni na podzim obvinili z přijetí úplatku a podplácení v souvislosti s tendrem na revitalizaci a zateplení domů na dvou městských sídlištích v Oloví za zhruba 40 milionů korun.

Miroslav Filandr (47) jako starosta a Radek Jelínek (47) coby šéf Bytové organizace Oloví si podle obžaloby řekli během výběrového řízení o úplatek. Jednatele jedné stavební společnosti měl požádat o osm milionů korun s tím, že zajistí, aby tato firma výběrové řízení vyhrála.

Mezi obžalovanými se ocitl také Filandrův a Jelínkův spolužák, olovský podnikatel Vladimír Šmídl (47). Podle státního zástupce Augustina Hrbotického v případu sehrál roli jako prostředník, když na popud starosty Filandra požádal tutéž firmu o úplatek. Jednateli firmy prý vyřídil, že starosta chce dvoumilionový úplatek za to, že firma tendr vyhraje. Po společnosti však chtěl bonus ještě pro sebe. „Vladimír Šmídl chtěl, aby společnost zhotovila novou střechu na restauraci v Oloví, kterou měl v nájmu," podotkl Hrbotický.

V kauze figuruje i Vlastimil Strýček (47) z Chebu, jednatel stavební společnosti ŠU-STR, která se do výběrového řízení také přihlásila a nakonec v něm i zvítězila. Filandr s Jelínkem po něm podle spisu chtěli 750 tisíc korun s tím, že zajistí vítězství ve veřejné soutěži. Strýček na to podle obžaloby kývl a každému z nich peníze přislíbil. Strýčkovi hrozí za podplácení až šest let za mřížemi. Až dvanáctiletým vězením jsou však ohroženi ostatní obžalovaní. Před soudem však všichni vinu popřeli. „Nikdy jsem si o úplatek neřekl, a to ani prostřednictvím někoho jiného," řekl Filandr před soudem. To, že jej usvědčují výpovědi některých svědků, zejména pak jednatele společnosti, po níž měli Filandr s Jelínkem chtít miliony korun, nechápe. „Je to nesmyslné obvinění. Ta zakázka pro tu firmu byla zřejmě existenční, proto přišli s tímhle," bránil se. Za nesmyslnou označil obžalobu i Jelínek. „O úplatek jsem si nikdy neřekl," citoval Jelínka předseda senátu Tomáš Bouček z policejního spisu. Před soudem totiž šéf Bytové organizace odmítl vypovídat.

Obvinění popřel i podnikatel Vladimír Šmídl. Stejně jako Filandr kroutil hlavou nad výpověďmi svědků, kteří ho z přijetí úplatků usvědčují. „Nevím, co k tomu říct," poznamenal.

Odmítavě se k obžalobě postavil i jednatel vítězné firmy ŠU-STR Vlastimil Strýček. „Myslím, že jsme nabídli dobré podmínky a vyhráli jsme to právem," řekl v jednací síni. „Ano, měl jsem schůzku s Filandrem i Jelínkem, ale nikdy se nemluvilo o žádném úplatku. Nikdy jsem žádný neslíbil a nikdy žádný nenabídl," vysvětlil v krátkosti Strýček.

Na rozdíl od jiných jednání byli všichni obžalovaní vyslechnuti ve velice krátkém čase, a to zhruba během půl hodiny. Soudci mají v plánu v dalších dnech vyslechnout řadu svědků včetně jednatele společnosti, jehož měli obžalovaní o úplatek požádat.

O podezřelou zakázku v Oloví se už loni v červenci začal zabývat i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který vydal předběžné opatření zakazující uzavřít smlouvu s vítěznou firmou. Od té doby se nic neděje, lidé stále bydlí v neopravených domech.

Miroslav Filandr znovu kandidoval v nedávných komunálních volbách . Se svým Hnutím za harmonický rozvoj měst a obcí získal jen tři mandáty v devítičlenném zastupitelstvu. Filandra porazili nezávislí kandidáti Sdružení pro lepší budoucnost města Oloví v čele se stavebním inženýrem Lukášem Kričfalušim. Volby tak v Oloví vyhrála mladší generace, která se zřejmě bude ucházet o vedoucí posty na radnici. Filandr tak v pozici starosty zřejmě skončí.