Terčem zlodějů se počátkem tohoto týdne v odpoledních hodinách stal v Plzni na Slovanech vůz Porsche. Jeho čtyřiatřicetiletý majitel si na tři minuty odskočil a pak se nestačil divit. „Muž si u svého kabrioletu nechal staženou střechu a auto nezamkl. Mezi sedačkami měl ale položenou koženou kabelu, ve které bylo 60 tisíc korun, mobilní telefon, doklady, klíče a další věci. Když se vrátil k autu, zjistil, že tašku si někdo odnesl,“ popsala událost plzeňská policejní mluvčí Michaela Altmannová.

Policisté kvalifikovali případ jako trestný čin krádeže a v současné době pátrají po pachateli. Dle Altmannové je vykrádání aut takřka na denním pořádku a tento je případ přímo ukázkový.

Kriminalisté v Plzni řešili od začátku roku do konce července celkem 599 krádeží z aut. Ve srovnání s loňským rokem je to pouze o pět méně. Škoda už se letos vyšplhala přes 12,6 milionů korun, v loňském roce činila téměř 11,5 milionu korun.

Podle Altmannové se hitem letošního roku staly navigace, které majitelé vozů v autech často zapomínají.
„Řidiči by měli navigace z aut odnášet, to samé platí i pro autorádia,“ upozornila policistka. Zloděje lákají věci, které mohou využít anebo zpeněžit. „Interiér vozu by měl čistý, aby zloděje nijak nelákal. Mnozí podceňují i pohozenou igelitku na sedadle, ale pachatel neví, zda je prázdná nebo v ní něco je,“ vysvětlila Altmannová, podle níž se stačí podívat do některých aut na parkovištích u nákupních středisek. „To jsou kolikrát výkladní skříně,“ dodává.

Ze statistik vyplývá, že lidé zloděje podceňují. V autech si nechávají věci anebo je nezamykají, když si na minutku odskočí.
„Nikdy nemůžete vědět, kdo půjde okolo, proto auto zamkněte, a to na jakýkoli okamžik. Předejdete tím odcizení věcí,“ vyzývá policistka.