Velké překvapení čekalo na celníky při kontrole sklepa jednoho karlovarskéhého podnikatele. Místo daňového skladu na výrobu šumivého a tichého vína, na nějž má podnikatel povolení, zde totiž objevili nelegální sklad lihovin a lihu. Potvrdila to Jitka Blahutová, mluvčí Celního ředitelství Plzeň.

„Podnikatel provozoval v domě legální sklad od roku 2005. Na výrobu vína měl řádné povolení od celní správy, která je správcem spotřebních daní,“ konstatovala Blahutová. Víno dovezené z Moravy plnil do lahví a prodával v prodejně, která je součástí domu, případně lahve distribuoval do maloobchodní sítě.

Celníci tento týden při kontrole skladu zjistili, že kromě výroby vína nelegálně připravoval ve sklepích z lihu neznámého původu lihoviny různých příchutí. „Plnil je do stejných lahví jako víno. Na první pohled tak není patrné, co přesně je obsahem lahví,“ řekl mluvčí plzeňského celního ředitelství.
Podnikatel se tímto způsobem vyhýbal nejen placení spotřební daně z lihu, ale také povinností opatřovat lihoviny kontrolní páskou. „Únik na spotřební dani ze zajištěného množství lihu činí 210 000 korun,“ doplnila Blahutová.

Ve sklepních prostorech podnikatelova domu zabavili celníci tisíc dvě stě litrů lihovin a dvě stě třicet litrů lihu neznámého původu. Navíc měl lihovarník k dispozici nejrůznější druhy aroma pro dochucení lihovin a technologické zařízení pro plnění lahví. „Speciální útvar Celního ředitelství Plzeň nyní tento případ vyšetřuje pro podezření z trestných činů krácení daně a nedovolené výroby lihu. Nelegální lihoviny a nádoby s lihem zajistil Celní úřad Karlovy Vary,“ dodala mluvčí Jitka Blahutová.