Až tři tisíce kusů rostlin marihuany našli ve středu odpoledne policisté v Chodově. Umístěné byly v nebytových prostorách v Tovární ulici, které dříve sloužily jako sklady. Policie měla vytipované tři objekty, kde by se pěstírna mohla nacházet, přičemž v jednom z nich se podezření potvrdilo.

Marihuana byla uskladněna ve třech patrech, ve dvou z nich byla přímo pěstírna. Na místě policie ihned zadržela dva pachatele vietnamské národnosti, jednomu z nich bylo 22 let. Práci měli rozdělenou, jeden v objektu přespával a pečoval o rostliny. Jeho kolega se zase měl starat o pronájem prostor. Včera je policie vyslechla. Obviněni budou z trestného činu nedovolená výroba a držení omamných a psychotropních látek a jedů. „Hrozí jim až deset let vězení,“ informovala tisková mluvčí sokolovské policie Andrea Kávová. Podle dostupných informací majitel objektu o ničem nevěděl. Nyní ho také čeká výslech na policii.

Samotní policisté, kteří na místě přímo zasahovali, byli množstvím marihuany sami překvapeni. „Nic podobného jsme ještě neviděli,“ říkal jeden z nich. Policie včera potvrdila, že se jedná o největší odhalenou pěstírnu nejen v Karlovarském kraji, ale minimálně v celých západních Čechách. Ta byla naprosto moderně vybavená. Ve skladech se nacházely stovky umělohmotných květináčů. V nich rostly dvě až tři rostliny marihuany. Místnosti byly vybaveny novými větráky, zavlažováním a důkladným osvětlením. Policie hovoří o tom, že zařízení mohlo být staré maximálně měsíc.

Tak velkým množstvím marihuany byli zaskočeni i odborníci. „Je to obrovské množství a jde o těžkou distribuci. Po sklizni by dotyčná skupina určitě mohla zásobovat nejen Chodov, ale i Sokolov a třeba i Karlovy Vary,“ prohlásil terénní a sociální pracovník občanského sdružení Útočiště v Chodově Stanislav Hýbl. Ten navíc uvedl, že tak velkou distribuci nelze vůbec srovnávat s úsilím běžných uživatelů. „Někdo má třeba doma na balkóně v truhlíku dvě tři kytky a pro vlastní potřebu mu to stačí. Tohle je ale naprosto odlišný případ,“ poznamenal Hýbl.