„Odvolání podané obžalovaným bylo zamítnuto jako nedůvodné,“ potvrdila Deníku mluvčí soudu Kateřina Kolářová. Seniora, jehož chtěl Balogh pro pár korun zavraždit, zachránilo, že se přestal hýbat a hrál mrtvého tak úspěšně, že útočník jeho smrti uvěřil, přestal ho dusit polštářem a nechal ho být.

Od chvíle, kdy Balogh vnikl po překonání petlice do domu Reinharda H. v Aši, uplynul už déle než rok. Bylo to 2. listopadu 2022 po jedné hodině v noci. Když Balogh vešel do ložnice, nalezl tam spícího Reinharda H. Okamžitě na něj zaútočil. Opakovaně ho bil do hlavy neznámým předmětem, pravděpodobně skleněnou lahvičkou od Alpy, čímž mu způsobil tržné rány v obličeji a zlomil mu nos. Poranil mu i ruce, jimiž se senior snažil bránit a vykrývat útoky. „Pak poškozeného na lůžku zasedl obkročmo v oblasti trupu a v úmyslu ho usmrtit, aby se mohl zmocnit věcí z jeho majetku, jej nejprve rukama rdousil na krku, poté uchopil polštář, který měl poškozený pod hlavou, a ten mu přitiskl na obličej a přilehlou část trupu,“ popsala státní zástupkyně Věra Brázdová. Dodala, že intenzitu dušení oběti ještě Balogh posiloval opřením pravého stehna a kolena o hrudník seniora, čímž se mu snažil zabránit v dýchání. „Užitý mechanismus byl plně způsobilý přivodit smrt poškozeného udušením,“ řekla Brázdová.

„Přestal jsem úplně dýchat a dělal mrtvého,“ popsal soudu Reinhard H. nápad, jenž mu zachránil život. Když předstíral smrt, Balogh se zmocnil kovové krabice, kde měl senior různé písemnosti, a jeho mobilního telefonu v hodnotě cca tisíc korun a odešel. Důchodce, jemuž se podařilo přivolat si pomoc, musel být hospitalizován v nemocnici.

Obžalovaný vinu odmítl. „Cítím se nevinen, neudělal jsem to. Já v té době plánoval svatbu se ženou, se kterou mám dvě děti a další tři nevlastní vychovávám. Požádám ženu o ruku a udělám něco takového? Vždyť to je proti přírodě,“ prohlásil Balogh, který přísahal ve svoji nevinu.

Soudní znalec z oboru psychiatrie Petr Žižka konstatoval, že obžalovaný netrpí duševní chorobou, ale byla u něj diagnostikována disociální porucha. Jeho rozpoznávací schopnosti byly plně zachovány, ovládací pak lehce, tedy nepodstatně, sníženy, a to v důsledku lehké opilosti.

Soudní znalkyně z oboru psychologie Karolína Malá doplnila, že Balogh je jedincem s podprůměrným intelektem a má tendenci dělat se lepším. Oba znalci se shodli, že prognóza resocializace obžalovaného je nepříznivá.

Senát v čele se soudcem Janem Špetou poslal Balogha za pokus vraždy a porušování domovní svobody na 16,5 roku do věznice se zvýšenou ostrahou. Uložil mu také zaplatit škodu ve výši cca 13 tisíc korun zdravotní pojišťovně a nemajetkovou újmu 34 tisíc korun poškozenému. „Soud dospěl k závěru, že skutek popsaný v obžalobě spáchal obžalovaný. Měli jsme k dispozici tak ucelený řetězec nepřímých důkazů, že jsme mohli o vině obžalovaného spolehlivě rozhodnout,“ uvedl v odůvodnění Špeta.

Balogh se odvolal, ale ani u Vrchního soudu v Praze sluchu nenalezl. I jeho senát nyní konstatoval, že je nepochybné, že seniora se pokusil zavraždit právě obžalovaný.