Obviněný muž se měl podle policejního mluvčího Jakuba Kopřivy podvodného jednání dopustit již několikrát v minulosti. Například v roce 2020 měl nemocnému sedmdesátiletému seniorovi prodat speciální mastičky na zlepšení zdravotního stavu. Nejednalo se ovšem o žádné speciální mastičky, jejich cena byla navíc v hrubém nepoměru se zaplacenou částkou. Seniorovi tak vznikla škodu téměř 43 tisíc korun.

O rok později měl obviněný muž hned v devíti případech záměrně vylákat od starších osob čekajících na autobusové spojení nepřiměřenou vysokou výši finančních prostředků za to, že je odvezl osobním automobilem do místa jejich bydliště. Před svezením měl u seniorů vytvořit dojem, že se jedná o jakousi občanskou výpomoc zdarma.

Péče doktora z ciziny

V podvodném jednání však třiašedesátiletý muž pokračovat i nadále. "Od konce roku 2021 do konce května letošního roku měl několika seniorům se zdravotními problémy nabízet zprostředkování lékařské péče od doktora ze zahraničí či měl opět nabízet zázračné léčivé mastičky za částku několika tisíc korun. Ovšem nakonec se mělo jednat o lékařskou vazelínu, jejíž reálná hodnota byla podstatně nižší, než požadovaná částka. Muž navíc při svém jednání věděl, že vazelína nemá léčebné účinky, které seniorům měl slibovat," popsal další z podvodů mluvčí.

Nehoda čtyřkolky u Stříbrné
Po nehodě se zranil řidič čtyřkolky, hasiči ho museli vyprošťovat

Mastička na vlasy

Tím výčet jeho skutků nekončí. Ke slovu přišla mast proti vypadávání vlasů. Na konci minulého roku měl na ulici oslovit šestapadesátiletou ženu a po krátké konverzaci jí nabízet léčebnou mast na vypadávání vlasů. Žena ale nakonec mast nezakoupila. "O pár týdnů později neuspěl ani u devětapadesátileté ženy, které v čekárně ordinace nabízel za finanční prostředky zprostředkování lékařské péče od doktora ze zahraničí. Jednal tak i přesto, že žádného takového doktora ve skutečnosti neznal. I v tomto případě žena odmítla. Stejně tak odmítli v následujících týdnech další tři senioři, kterým obviněný muž nabízel opět zprostředkování lékařské péče, speciální léky či mastičky, a to i přesto, že těmi nikdy nedisponoval," pokračoval ve výčtu podvodů mluvčí.

Ve spárech podvodníka se ocitli i další. Na konci května měl obviněný oslovit na autobusového zastávce čekajícího dvaaosmdesátiletého seniora. Po konverzaci ho měl muž odvézt svým vozidlem domů a přitom zjistit jeho zdravotní problémy. Poté mu měl nabídnout léčivou mast, která ho měla údajně zbavit všech zdravotních problémů. Dvaaosmdesátiletý muž nakonec od něj léčivou mastičku zakoupil, následně bylo zjištěno, že se jedná o lékařskou vazelínu. Tímto jednáním obviněný způsobil seniorovi škodu 10 tisíc korun.

K požáru sušárny uhlí v objektu palivového kombinátu ve Vřesové na Sokolovsku vyjížděli v noci z pátku na sobotu hasiči.
Ve Vřesové vzplála sušírna uhlí, zásah hasičů byl náročný

Jenom vazelína

O pár dní později měl obviněný oslovit kolemjdoucí sedmdesátiletou ženu. Také té poté nabídl léčivou mast ze zahraničí a žena jí nakonec zakoupila. I v tomto případě se jednalo o balení lékařské vazelíny v reálné hodnotě zlomku požadované ceny. Ženě byla způsobena škoda téměř 7 tisíc korun.

"Obviněný třiašedesátiletý muž měl tak v uvedeném období podvodně jednat hned v sedmi případech. Nakonec měl způsobit celkovou škodu téměř 17 tisíc korun," zdůraznil Jakub Kopřiva.

Kriminalisté třiašedesátiletého muže zadrželi. Policejní komisař podal státnímu zástupci podnět k vydání návrhu na vzetí obviněné do vazby, který ho akceptoval. V případě prokázání viny hrozí trest odnětí svobody až na dva roky.