Ukázalo se totiž, že z důvěřivých důchodců se 700 tisíc korun podařilo vylákat podvodníkovi, po kterém teď policie pátrá.

„Neznámý muž telefonicky kontaktoval seniory s tím, že je ve velkém průšvihu a potřebuje půjčit peníze. Žena si myslela, že se jedná o jejich příbuzného a sama mu sdělila jméno příbuzného. Volající jí pak přisvědčil, že je to právě on. Následně seniorku požádal o půjčku ve výši 700 tisíc korun, kdy během krátké doby proběhlo několik dalších telefonátů. To už seniorský pár souhlasil, že požadované peníze pošle. Podvodník však požadoval, aby peníze senioři předali osobě, která pro ně přijede k jejich bydlišti. Jednalo se právě o taxikáře, který měl obálku s penězi vyzvednout a odvést,“ uvedla mluvčí krajské policie Kateřina Böhmová.

„Senioři muži opravdu téměř celou požadovanou částku v obálce předali a navrch podle požadavku volajícího, dali taxikáři za jeho služby dalších pět tisíc korun. Ten sice z místa s obálkou odjel, ale celá situace mu byla podezřelá, a tak neváhal a obrátil se na policii. Svým duchapřítomným jednáním tak zachránil seniorům zřejmě jejich celoživotní úspory, které jim byly již vráceny,“ poukázala mluvčí.

„Ve stejný den, kdy senioři předali muži obálku s penězi, volala na policii také rodina poškozených, že nikdo z jejich rodiny o peníze nežádal, a že se jedná o podvod. V tu dobu už měli naštěstí policisté obálku s penězi u sebe,“ dodala.

Kácení stromů.
Kácení stromů na sídlišti lidé nechtějí. Sepsali petici

Jak se bránit:

- NEBUĎTE DŮVEŘIVÍ! a vždy chtějte, aby se vám volající nebo osoba za dveřmi představila jako první
- nepředávejte nikdy cizím lidem žádné peníze
- jakmile se s touto situací setkáte, např. po vás bude někdo po telefonu chtít peníze, informujte o tom vždy policii, a to i přesto, že vy sami jste je odmítli a žádné peníze jste jim nedali
- nedovolte, aby byl činěn na vás nátlak nebo vás žadatel nutil k okamžitému a rychlému rozhodnutí
- ověřujte si informace, zavolejte svému vnukovi, dceři apod., jestli jsou to opravdu oni, kdo po vás požaduje peníze
- vždy se s někým z rodiny ještě poraďte o vhodnosti půjčky, i rodinný příslušník může mít finanční problémy a peníze vám už nikdy nemusí vrátit