Kdo stojí za požárem objektu občanského sdružení Útočiště v Liboci na Kraslicku, se snaží zjistit sokolovští kriminalisté. Zatím mohou s jistotou říci, že se do domu někdo vloupal a pak ho úmyslně zapálil. Konkrétnější ale být nechtějí. Více se o případu naopak rozpovídal bývalý pracovník Útočiště. Jak řekl Deníku, policie ho prý podezřívá, že budovu zapálil on. Tomu se však brání. Jméno muže redakce zná. Kvůli jeho bezpečnosti ho však nezveřejní.

„Dům v Liboci vyhořel, protože v jedné místnosti byl trezor. Ten někdo vypáčil. Vedle něj pak zanechal sprejem nápisy – Vrať co máš. Kriminálka mi to ukazovala na fotkách. A víte, o co jde? Všechno je to spojené se záznamy, které jsem pořídil. Natočil jsem prodej drog v Chodově. A ti lidé teď po mně jdou,“ zopakoval několikrát bývalý pracovník Útočiště. „Je možné, že mě policie sebere a já už nebudu moci mluvit. Říkali mi totiž, že na mě toho mají už tolik, že by mě mohli dát do cely předběžného zadržení,“ řekl rozrušeně. „Já jsem se na Liboci dopustil rozkrádání majetku. To ano, měl jsem zodpovědnost a kompetence, takže jsem vzal materiál, prodal ho, ale nezaúčtoval. To se všechno provalilo a ještě další věci. Nic jsem ale nezapálil. To ne,“ ohradil se muž.

Není to však poprvé, co prostory, které Útočiště užívá, někdo zapálil. Podobné to bylo v září, kdy začala hořet poradna v Chodově. „Také tady byl vypáčený trezor. Bylo tam tisíc korun ve dvackách. Co myslíte, že hledali? Peníze? Ne. Záznamy, oni věděli, kde jsou. Pak začaly chodit výhrůžné SMS. Následně se někdo pokusil zapálit i sídlo v Sokolově. Na parapet prý dali flašku s benzinem a chytlo okno, ale barák nevyhořel. Policie to všechno ví, ale myslí si, že jsem to všechno zapálil já. Protože jsem prý chtěl zakrýt ty rozkrádačky,“ prohlásil.

Objekt v Liboci sloužil v minulosti jako škola. Útočiště na jeho opravy postupně shánělo peníze. Ubytovací kapacita byla připravovaná pro 15 až 18 lůžek. Středisko zde chtělo také nabízet výchovné a volnočasové aktivity či poskytovat sociální poradenství. Zrekonstruovaný objekt byl těsně před kolaudací. Pak ho ale v noci, na přelomu listopadu a prosince, zachvátil oheň. Podle znalců škoda činí 3,5 milionu korun. „Víme, že v Liboci došlo k úmyslnému zahoření a vloupání. Máme několik verzí, kterými se při vyšetřování zabýváme. Bližší informace ale z taktických důvodů nemůžeme sdělovat. Pachatel je zatím neznámý, ani jsme doposud nikoho neobvinili,“ uvedla mluvčí sokolovské policie Kateřina Böhmová. Také potvrdila, že se na zdech vyhořelého domu v Liboci skutečně výhrůžné nápisy objevily. Fotografie z místa činu má k dispozici také Útočiště. Ze snímků je možné číst: Jdu po tobě, dávej pozor, chci do jednoho tejdne, znič neb si KO, si mrtvej.

„Situace je teď pro nás velice těžká. Vzdát naši práci ale nechceme,“ řekl odhodlaně ředitel Útočiště Antonín Srb. Současně sdělil, že jednoho ze svých pracovníků sdružení muselo propustit právě v souvislosti se zpronevěrou. „Více ale nemohou říci, čekáme na výsledek vyšetřování,“ konstatoval Srb.

Více podrobností ke kauze v pátečním vydání Sokolovského deníku.