„Obviněné osoby podle našich závěrů vytvořily skupinu obchodních společností, v rámci kterých měly v letech 2018 - 2021 organizovat dovoz zboží různé povahy z třetích zemí, zejména z Čínské lidové republiky, na území Evropské unie v celkové hodnotě cca 5,4 miliardy Kč, s cílem vyhnout se platbám DPH,“ informoval mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej s tím, že kromě sedmi fyzických osob jsou obviněny i tři právnické.

| Video: Youtube

Případem se zabývali příslušníci sekce Pátrání Generálního ředitelství cel na podnět Generálního finančního ředitelství, v úzké spolupráci s kriminalisty z NCOZ v rámci tzv. Daňové Kobry už od roku 2019. Trvalo čtyři roky, než měli policisté a celníci natolik „nabito“, že uskutečnili rozsáhlou akci s krycím názvem Rejdař, zejména na území Prahy, Plzeňského a Ústeckého kraje. V rámci úkonů trestního řízení byly zajištěny finanční prostředky na bankovních účtech (cca 17 milionů Kč) a v hotovosti (cca 2,5 milionu Kč), motorová vozidla, hodinky a více než 500 palet zboží různé povahy určené k přímému prodeji v e-shopech.

„Všechny fyzické osoby jsou obviněny z trestných činů účast na organizované zločinecké skupině a zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Právnické osoby jsou stíhány pro trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby spáchaný ve prospěch organizované zločinecké skupiny,“ konstatoval Ibehej a dodal, že tři z obviněných byli vzati soudem do vazby. Věc dozoruje evropská pověřená žalobkyně Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO). V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným fyzickým osobám tresty odnětí svobody až na 13 let.