Obžalobě z úplatkářství s ním čelí ještě šéf Bytové organizace Oloví Radek Jelínek a podnikatel Vladimír Šmídl, který soudce požádal, aby jednali v jeho nepřítomnosti. Všichni jmenovaní vinu popírají. Včerejší hlavní líčení netrvalo dlouho. Předseda senátu Tomáš Bouček je odročil po necelé hodině.

Z účasti u soudu se totiž již podruhé omluvila ze zdravotních důvodů důležitá svědkyně, která měla být na jaře 2012 přítomna jednání Filandra, Jelínka a podnikatele E. J., který byl podle spisu požádán o úplatek.

U soudu tak vypovídaly jen dvě zaměstnankyně Městského úřadu Oloví, které potvrdily, že jednání se v kanceláři starosty na jaře 2012 opravdu uskutečnilo. Obě věděly dokonce takové detaily, jakým byla barva kostýmku, který žena měla na sobě, jedna z nich si pak vzpomněla i na nápis Ferrari na ženině saku.

Co se týče zmíněného detektoru lži, dotaz přítomné v jednací síni rozesmál. Předseda senátu Filandrovi odpověděl, že to nelze, neboť to soud nemůže brát jako důkaz.

Celý případ sahá o několik let zpátky. V létě 2012 se o vedení města začali zajímat kriminalisté. Na podzim pak starostu Filandra, šéfa bytové organizace Jelínka a podnikatele Šmídla obvinila policie z korupce. Vše se točilo kolem výběrového řízení na zateplení panelových domů na dvou městských sídlištích v Oloví za zhruba čtyřicet milionů korun.
K žádosti o úplatek podle obžaloby došlo někdy od září 2011 do března 2012, kdy se výběrové řízení připravovalo. Jednatele Toužimské stavební společnosti E. J. měl Filandr jako tehdejší starosta prostřednictvím svého spolužáka Šmídla požádat o dvoumilionový úplatek za to, že jeho firma lukrativní výběrové řízení vyhraje. Šmídl měl podle obžaloby chtít ještě bonus pro sebe, a to aby mu firma opravila střechu na restauraci, kterou měl v nájmu.

Podnikateli E. J. si pak podle spisu řekl o úplatek i starosta. „Chtěl, aby stavební společnost zaplatila osm milionů korun za to, že společně s Radkem Jelínkem zajistí, že firma bude vybrána jako zhotovitel díla," uvedl státní zástupce Augustin Hrbotický.

Vítězem výběrového řízení se poté stala firma ŠU-STR Vlastimila Strýčka (ten byl původně také mezi obžalovanými, byl však zproštěn viny, pozn. red.). Společnost z Toužimi posléze skončila v likvidaci.

Krajský soud vynesl v případu rozsudek loni v únoru. Filandra potrestal tříletým trestem odnětí svobody s podmíněným odkladem na pět let. Stejný trest si vyslechl i Jelínek. Olovský podnikatel Vladimír Šmídl si pak vyslechl tříletý trest s podmíněným odkladem na tři roky. Loni na podzim však verdikt zrušil pražský vrchní soud. Vinu od začátku všichni obžalovaní popírali a na jejich postoji se doposud nic nezměnilo.