Do oběhu je vypouští zejména organizované mezinárodní gangy. Falešnými a často amatérsky podomácku vyrobenými penězi se však snaží zaplatit i řada lidí.

Podle mluvčího krajské policie Pavla Valenty se poslední falešné bankovky objevily na Chebsku. Na začátku února na jedné z čerpacích stanic zaplatil falešnými banovkami zatím neznámý muž. „Obsluze tam dal několik padělků bankovek v nominální hodnotě 50 a 100 euro," řekl Valenta s tím, že muž mluvil anglicky. Byl snědé pleti ve věku pětadvacet až třicet let. Falešné peníze se v polovině loňského roku objevily i v chebské herně. Tam dotyčný udal několik bankovek v nominální hodnotě 200 euro.

Takzvaným penězokazectvím se policisté intenzivně zabývali i v loňském roce. Řešili celkem 155 případů. Neobjasněných jich zůstalo 67. „Pachateli jsou většinou mladí lidé, kteří si ani neuvědomují, že paděláním pouhé stokoruny jim hrozí až osm let vězení," poukázal Valenta.

Loni se ale vyšetřovatelé zabývali také výskytem velmi kvalitních padělaných bankovek převážně cizí měny. Pochází z dílen mezinárodních gangů, které sídlí mimo území republiky. „V Česku jsou tyto padělky do oběhu udávány prostřednictvím cizích státních příslušníků. Ti jsou vysoce organizováni a jedná se o zvlášť nebezpečnou trestnou činnost," pokračoval Valenta s tím, že rovněž letos odbor hospodářské kriminality rozpracovává některé zločinecké seskupení, které se penězokazectvím zaobírá.

Většina případů se nicméně vyznačuje tím, že jde o padělky nevalné kvality, které postrádají jakékoliv ochranné prvky a jsou zhotoveny reprodukcí na obyčejné barevné domácí tiskárně a na kancelářském papíře. „Jsou tedy rozpoznatelné pouhým hmatem a okem. V Karlovarském kraji s nimi bylo placeno v běžných obchodech, za běžného provozu a za dobrých světelných podmínek. K jejich přijetí přitom nemuselo dojít, kdyby se jejich příjemce na ně alespoň podíval. Často se stává, že padělek příjemce okamžitě po jeho přijetí vloží do kasy a padělek zjistí až později, při počítání tržby," poukázal mluvčí.

Stávají se podle jeho slov i případy, kdy příjemce zjistí padělek a dotyčnému ho vrátí. Tím ale policii znesnadňuje vyšetřování. Podle zákona je navíc povinností padělky zadržet a přivolat policii.