Pavel Javorčák z Ostrova na Karlovarsku, obžalovaný z brutální vraždy 24leté Jany, matky dvou dětí, se zřejmě ve čtvrtek dočká rozsudku. Státní zástupkyně Václava Brýdová bude pro 31letého muže pravděpodobně požadovat výjimečný trest.

Javorčák, který byl předveden z plzeňské vazební věznice, včera u Krajského soudu v Plzni nevypovídal. Podle jeho slov z dřívějška proto, že je to pro něj velice choulostivá záležitost. Žena zemřela loni v noci z 16. na 17. listopadu kvůli nadměrné krevní ztrátě a vdechnutí krve poté, co ji obžalovaný zasadil v autě dvanáct ran loveckým nožem. Některé rány dokonce porušily lebku a zasahovaly až do dutiny ústní. Vše se odehrálo u silnice mezi karlovarskými obcemi Bor a Nejda. Ženě, která se z auta doplazila ke krajnici, nepomohlo ani oživování, o které se pokusili lidé jedoucí okolo, ani následná lékařská pomoc.

Soudní znalec Luděk Pitr, který ohledával tělo, vypověděl, že na místo činu se dostavil, až když žena nedýchala. Podle něj byl útok veden ´nesmyslně´ (bodné rány na hlavě, směr zasazených ran), což svědčí o tom, že pachatel měl málo prostoru. Útočník zřejmě ani nebyl při smyslech. Kriminalisté našli v jeho autě kromě jiného i injekci s pervitinem.

Javorčákova minulost naznačuje, že závažnost trestných činů se u něj stupňuje. V roce 1998 byl souzen za loupeže, ublížení na zdraví s těžkou újmou,dále se dopustil znásilnění a vydírání. Když v roce 1998 nastoupil výkon trestu, byl po čtyřech letech podmínečně propuštěn. Jelikož mu slušné chování dlouho nevydrželo, ocitl se znovu v káznici. Po dalším odsouzení si rovněž odpykal pouze část trestu a byl v roce 2005 propuštěn. „Obžalovaný navštěvoval probační a mediační službu. Z jejich strany byl hodnocen kladně,“ sdělila předsedkyně senátu Ivana Růžičková.

Dvě malé děti, které zůstaly po zavražděné, má nyní v péči jejich otec. Měl je však u sebe ještě, když jejich matka žila, a to od ledna 2007. Podle otce se totiž pohybovala v prostředí nevhodném pro jejich výchovu a ve společnosti drogově závislých lidí. Děti prý nechávala bez dozoru.