Čtyřem z nich ještě nebylo ani 15 let, nejmladší bylo pouhých devět. Školačky, kterým se před ním nepodařilo utéct, Marcel O. osahával, ač brečely a prosily ho, ať je nechá. Některým dokonce vyhrožoval nebo zacpával ústa. Sedm let basy vzal obžalovaný všema deseti, ale vyhráno ještě nemá. Státní zástupce, který žádal více než deset let vězení, si nechal lhůtu na odvolání.

Marcel O. u Krajského soudu v Plzni. | Video: Deník/Milan Kilián

Deník respektuje žádost soudu a nebude zveřejňovat ani přesné místo, kde k činu došlo, ani jméno či tvář obžalovaného, aby nemohly být identifikovány nezletilé poškozené, které si trauma z události v sobě nesou dodnes.

Vše se odehrálo 19. prosince 2022, krátce poté, co byl Marcel O. propuštěn z vazby. „V úmyslu sexuálně se uspokojit přistoupil s obnaženým penisem, který držel v ruce a masturboval, k dívkám ve věku 9 a 12 let a požádal je, aby mu nainstalovaly do mobilního telefonu aplikaci Messenger,“ popsal začátek mužova řádění státní zástupce Jiří Richtr s tím, že jedna z dívek si telefon vzala, ale poté si všimla, že muž onanuje. Upozornila kamarádku, zahodila telefon a obě se daly na útěk. Obžalovaný jednu z nich pronásledoval a dostihl ji v domě, kde se chtěla schovat. Pak ji osahával na hýždích, naštěstí se jí podařilo vysmeknout a utéci.

Krátce poté se Marcel O. přesunul na jiné místo, kde skrytě pozoroval další dvě školačky a přitom onanoval. Když jej 13leté dívky zpozorovaly, ze strachu začaly utíkat. On s obnaženým penisem běžel za nimi, a když jedna z nich na náledí upadla, předstíral, že jí chce pomoci, a přitom ji osahával. Přitom stále onanoval. Pak ji natlačil na blízký plot a sahal jí na intimní místa, ač ho prosila, ať ji nechá, že je mladá. Když mu utekla, polapil Marcel O. její kamarádku a i tu osahával. I ona mu naštěstí nakonec utekla. Několikahodinové řádění zakončil napadením dalších dvou dívek. První zachránilo volání o pomoc, druhou náhodný průjezd policejní hlídky. Obojího se Marcel O. zalekl a vzal nohy na ramena.

Dívky děsivý zážitek jen tak z hlavy nevymažou. „Když na to pomyslím, dělá se mi zle. Už nikdy ho nechci vidět,“ uvedla jedna ze školaček ve výpovědi, čtené před soudem. Ona i další potvrdily, že vše se stalo tak, jak je uvedeno v obžalobě.

Obžalovaný, který je nyní ve výkonu trestu pro jinou trestnou činnost, se k přiznání ale neměl. „Vůbec k tomu nedošlo, ty dívky jsem v životě neviděl,“ tvrdil při své výpovědi. Trval na tom, i když mu předsedkyně senátu Helena Przybylová připomněla, že v přípravném řízení téměř vše doznal, a že dokonce uváděl, že se chce léčit. „Tu výpověď si celou vymysleli a sepsali policisti. Ti na mě mají vztek, protože jsem spolupracoval s GIBS,“ prohlásil muž s hustě popsaným rejstříkem. Za mřížemi strávil už bezmála dvě desetiletí a teď ho tam soud poslal znovu.

Státní zástupce Jiří Richtr navrhoval trest 10,5 roku, se zařazením do věznice se zvýšenou ostrahou, neboť podle něj byly splněny podmínky pro mimořádné zvýšení trestu odnětí svobody. Senát v čele se soudkyní Przybylovou obžalovaného uznal vinným, ale tyto podmínky neshledal. „Obžalovanému byl uložen úhrnný trest v trvání sedmi let, se zařazením do věznice s ostrahou,“ informovala mluvčí soudu Jana Rubášová. Verdikt není pravomocný.