Lidská důvěřivost a dobrota se mnohdy nevyplácí. Na vlastní kůži to může potvrdit 74letý důchodce Josef Antal z Hruškové, který se stal obětí podvodu.
Dne 22. června ho navštívila žena tmavé pleti. „Řekla mi, že je pověřená od elektrárny provést v mém domě kontrolu. Dal jsem jí peněženku, z které mi vytáhla čtyři tisíce korun, a ze stolu mi navíc sebrala dva mobilní telefony,“ popisuje situaci Antal. Drama, které se v tu dobu odehrávalo u něj v domě, však ještě nebylo u konce.

„Svalila mě na postel a vytáhla mi celý můj důchod ve výši 9 730 korun. Pak utekla, zamkla mě a klíče nechala z druhé strany dveří,“ říká Antal s tím, že musel použít sekyru, aby se dostal ven. „Vypáčil jsem rychle dveře sekyrou, ale než jsem vyběhl ven, byla ta zlodějka pryč. Nasedla do auta a ujela,“ dodává Antal.

O celém případu se mezi místními hodně mluví. Jeden z nich dokonce podezřelou osobu v den krádeže viděl. „Spatřil jsem ženu tmavé pleti, jak nasedá do červeného automobilu a odjíždí. Pak jsme se dozvěděli, že Pepu okradla. Nikdo ale přesně nevíme, co se stalo,“ tvrdí jeden z místních.

Josef Antal neváhal a vše nahlásil na policii. „Mohu potvrdit, že ještě téhož dne byl pan Antal skutečně na oddělení Policie ČR Sokolov – západ celou věc oznámit. Šetříme ji jako přečin krádež,“ uvádí mluvčí sokolovské policie Kateřina Dohnalová s tím, že celková škoda je vyčíslena na 18 tisíc korun. „Kromě 14 tisíc v hotovosti panu Antalovi neznámá žena odcizila i dva mobilní telefony. V současnosti celý případ prošetřujeme a máme již sestavenou i přibližnou podobiznu pachatelky,“ podotýká Dohnalová.

IDENTIKIT podezřelé ženy. Podle popisu je tmavé pleti, ve věku do 30 let. Foto: PČR

Podobné situace, kdy senioři otevírají cizím lidem, kteří je pak nakonec okradou, nejsou dle policejní mluvčí vůbec ojedinělé. „Je to začarovaný kruh. Během roku pořádáme nespočet preventivních akcí, na nichž stále dokola opakujeme to samé. Starší lidé jsou ale v tomto ohledu nepoučitelní,“ uzavírá Dohnalová.

KRISTIÁN ŠUJAN