Policisté proto upozorňují zákazníky, aby věnovali zvýšenou pozornost osobním věcem. Zkušenému kapsáři stačí jen několik málo vteřin. „Při nakupování mějte neustále pod dohledem i svá příruční zavazadla, nikdy je nenechávejte volně položená v nákupních vozících a vždy je mějte řádně uzavřena. Nepodceňujte ani moment, kdy ukládáte svůj nákup do vozidla, a svou kabelku či peněženku mějte vždy pod dohledem,“ říká za policisty Veronika Hodačová.

Nejen mnozí nakupující letos využívají k pořízení dárků internet. V on-line prostoru se totiž pohybuje i řada podvodníků. „Pokud jste si vyhlédli zboží v dosud nevyzkoušeném e-shopu, pečlivě před vytvořením objednávky ověřte věrohodnost prodejce. Zaměřte se na úroveň webových stránek, jejich jazykovou úroveň, ale také na obchodní podmínky a kontaktní údaje,“ upozorňuje Veronika Hodačová.

Název domény je možné ověřit také v seznamu rizikových e-shopů, který na svých webových stránkách zveřejňuje Česká obchodní inspekce.

Ilustrační foto.
Jaké budou bohoslužby? Kostely smí být zaplněny jen ze třiceti procent

Stoprocentně se nelze spoléhat ani na hodnocení zákazníků. Stává se, že i podvodníci první objednávky uspokojí, aby vytvořili důvěryhodnost e-shopu. Varující může být také podezřele nízká cena vyhlédnutého zboží. Policisté radí, že pokud se zákazníkovi v internetovém obchodě cokoliv nezdá, je lépe poohlédnout se jinde. Při prvním nákupu na nevyzkoušeném e-shopu je lepší platit na dobírku. Bývá sice účtován poplatek, ale pro podvedeného představuje tento způsob platby větší jistotu vrácení peněz. 

V tomto období roste také množství pokusů o podomní prodej, i když je ve většině měst zakázán. Jakmile tedy někdo zazvoní u bytu či domu s nabídkou, je třeba volat policii.