Policisté proto upozorňují zákazníky, aby věnovali zvýšenou pozornost osobním věcem. Zkušenému kapsáři stačí jen několik málo vteřin. „Při nakupování mějte neustále pod dohledem i svá příruční zavazadla, nikdy je nenechávejte volně položená v nákupních vozících a vždy je mějte řádně uzavřena. Nepodceňujte ani moment, kdy ukládáte svůj nákup do vozidla, a svou kabelku či peněženku mějte vždy pod dohledem,“ říká za policisty Veronika Hodačová.

Nejen mnozí nakupující letos využívají k pořízení dárků internet. V on-line prostoru se totiž pohybuje i řada podvodníků. „Pokud jste si vyhlédli zboží v dosud nevyzkoušeném e-shopu, pečlivě před vytvořením objednávky ověřte věrohodnost prodejce. Zaměřte se na úroveň webových stránek, jejich jazykovou úroveň, ale také na obchodní podmínky a kontaktní údaje,“ upozorňuje Veronika Hodačová.

Název domény je možné ověřit také v seznamu rizikových e-shopů, který na svých webových stránkách zveřejňuje Česká obchodní inspekce.

Stoprocentně se nelze spoléhat ani na hodnocení zákazníků. Stává se, že i podvodníci první objednávky uspokojí, aby vytvořili důvěryhodnost e-shopu. Varující může být také podezřele nízká cena vyhlédnutého zboží. Policisté radí, že pokud se zákazníkovi v internetovém obchodě cokoliv nezdá, je lépe poohlédnout se jinde. Při prvním nákupu na nevyzkoušeném e-shopu je lepší platit na dobírku. Bývá sice účtován poplatek, ale pro podvedeného představuje tento způsob platby větší jistotu vrácení peněz. 

V tomto období roste také množství pokusů o podomní prodej, i když je ve většině měst zakázán. Jakmile tedy někdo zazvoní u bytu či domu s nabídkou, je třeba volat policii.