Vskutku vynalézavým způsobem si dvaačtyřicetiletá mzdová účetní Daniela Sčasná z Nové Role na Karlovarsku obstarávala svůj rodinný životní standard. Od ledna 1997 do listopadu 2005 si nenápadně posílala z konta jednoho karlovarského sanatoria fiktivní výplaty na několik svých účtů. Podle státního zástupce Augustina Hrbotického způsobila lázeňské společnosti škodu přesahující pět milionů korun.

Podle obžaloby žena z pozice firemní mzdové účetní připravovala nepravdivé podklady pro vyplacení mezd a ty předávala k dalšímu zpracování. „Do těchto podkladů byly zahrnuty mzdy za fiktivní zaměstnance nebo za ty, kterým byl plat vyplacen hotovostně. Takto vyúčtované a vyplacené mzdy poukazovala obžalovaná na své účty vedené v různých peněžních ústavech,“ přednesl žalobce.

Podvod byl vymyšlen poměrně dobře. Odčerpávat malé částky na různé účty tak, aby nikdo na nic nepřišel. Jen od května do listopadu 1997 se ženě podle spisu navýšil rozpočet o více než sto tisíc korun. Zasílané částky se v průměru pohybovaly kolem dvanácti tisíc korun. Hlad po penězích byl však stále větší a Sčasná si na své účty posílala stále více a více peněz. Dohromady tyto částky daly téměř dva miliony čtyři sta tisíc korun.

Firmě ale vznikla zhruba dvakrát vyšší škoda, protože i za smyšlené zaměstnance musela odvádět zdravotní a sociální pojištění a daně. Když se tyto odvody sečtou s částkami, které obžalovaná ze společnosti ´vytáhla´, škoda činí 4,702 milionu korun.

To ale ještě není vše. Sčasná byla loni pro stejný podvod již pravomocně odsouzena karlovarským okresním soudem a ten se zabýval částkou převyšující 365 tisíc korun. „Celkově tak obžalovaná způsobila škodu ve výši 5,068 milionu korun,“ upřesnil státní zástupce. Podle našeho zjištění vyměřil karlovarský okresní soud ženě tři roky vězení s podmínečným odkladem na pět let a probačním dohledem. Dnes jí hrozí až osm let vězení.

Sčasná, která dnes pracuje jako obchodní zástupce u jedné zprostředkovatelské firmy, se ke skutkům v obžalobě přiznala. Uvedla, že k podvodu ji vedla tíživá rodinná situace a zejména náročný manžel, který byl v uvedené době několikrát bez zaměstnaní, a tak musela sama obstarávat domácnost. „Manžel měl vysoké nároky a já jsem nebyla schopná mu říct, že ty peníze prostě nejsou. Měli jsme svůj životní standard, jezdili jsme na dovolené, koupilo se auto. Dělala jsem to pro rodinu, obětovala jsem se,“ hlesla před soudem Sčasná. S náročným mužem, který údajně o ničem nevěděl, už dnes nežije. Podle svých slov si slušně vydělává, s přítelem se chystá rozjet podnikání a způsobenou škodu chce zaplatit.

Přiznala, že firma, ve které pracovala, jí svým laxním přístupem podvod poměrně hodně ulehčila. „Byl to váš nápad?“ dotázal se předseda senátu Tomáš Bouček. „Chodil mi tam programátor. Bavili jsme se o penězích a on mi řekl: ´Máte málo peněz? Udělejte si fiktivní mzdu´, tak mě to napadlo,“ vysvětlovala obžalovaná.