Případů krádeží aut a také jejich vykrádání na Sokolovsku přibývá. Jen za uplynulý rok jich bylo odcizeno 78 a 119 vykradeno. Objasněnost je přitom nízká. Vypátrat se podařilo jen pětatřicet vozů. Zajímavé podle policie je, že deset případů mají na svědomí děti, kterým ještě nebylo osmnáct let. Dvěma pak bylo sotva patnáct.

Hned dva případy se za posledních zhruba čtrnáct dní staly v Březové. Zmizely tam Škoda Superb a Octavia. „Krádežím se přitom dá předejít. Existuje řada zabezpečení, která zloděje často odradí, nebo alespoň zdrží do doby, než si jich někdo všimne,“ uvedla mluvčí sokolovské policie Andrea Kávová.

Podle policistů se kradou nejen novější vozy, ale také starší. „Řada firem se zabývá prodejem a montáží mechanického a elektronického zabezpečení, od jednoduchých autoalarmů přes satelitní vyhledávání, popřípadě dohled agentury nad vozidlem,“ doplnila Kávová.

Prodejci autodoplňků a zabezpečovacích systémů potvrzují, že zabezpečení aut lidé podceňují. „Kupuje si je jen hrstka zákazníků,“ řekl prodejce Roman Gruber. Doporučuje zkombinovat několik druhů zabezpečení, například mechanické zamykání řadicí páky s autoalarmem, popřípadě autoalarm doplnit modulem, který je schopný informovat o poplachu na mobilní telefon majitele auta. „Bezpečnostní páka na volant se dá pořídit už za 140 korun. Zabezpečení pedálů a řadicí páky za šest set. Nejlevnější alarm je k dispozici už za dva tisíce,“ doplnil Gruber.

O auto za více než čtvrt milionu korun přišel nedávno i sokolovský podnikatel. Jméno si nepřál zveřejnit. „Zaparkoval jsem ho večer před barákem. Ráno jsem ho hledal marně. Už ani nepočítám, že bych ho našel,“ řekl. Měl ale štěstí, že ho proti krádeži pojistil.

I na tom ale lidé šetří. Roční pojištění proti krádeži přitom není až tak drahé. „Například u dva roky staré fabie se spoluúčastí tisíc korun se dá uzavřít za 3 500 korun. V průměru se u tohoto typu vozů pojistky pohybují kolem tří tisíc,“ řekla Andrea Šajánková z kraslické pobočky České pojišťovny.