Roberta Šichmana, považovaného za člena gangu Zádamských, který vydíral podnikatele na Karlovarsku i Sokolovsku, pustil soud na svobodu. Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) ho zatkli u Olšových Vrat na Karlovarsku na podzim roku 2007.

Nyní je Šichman podle zdroje Deníku opět na svobodě. Ve středu o tom rozhodl Vrchní soud v Praze. Jeho mluvčí Jan Fořt včera ale jen Deníku potvrdil, že vrchní soud už rozhodl ve věci Šichmanovy stížnosti, ve které žádal o propuštění z vazby na svobodu. „V tomto případě byla nabídnuta peněžitá záruka. Zatím nemůžeme říci, jak soud rozhodl, protože musíme vyčkat, až všechny strany dostanou písemné vyrozumění,“ uvedl mluvčí Fořt s tím, že rozhodnutí ihned ve středu nabylo právní moci a nabylo tak okamžitých účinků.

Vrchní soud se ve středu zabýval také stížností dalšího obžalovaného v kauze gangu Zádamských. Je jím Alois Wohldann, o kterém soud také rozhodl. Ani v tomto případě ale mluvčí nemohl sdělit, jaký verdikt soud vydal.

Zdroj Deníku, jehož jméno redakce zná, ale nepřeje si být jmenován, potvrdil, že Šichman je už doma.
Šichman, přezdívaný Indián, přitom bývá považován za jednoho z nejnebezpečnějších a nejagresivnějších členů gangu. Státní zastupitelství ho viní z účasti na zločinném spolčení, ale také z vydírání.

Informaci, že vrchní soud rozhodl ve věci stížností dvou obžalovaných z gangu Zádamských, neměli ani včera ještě na Krajském soudě v Plzni, který se tímto případem zabývá. Zprávu o tom neměla ani příslušná zástupkyně, která se k propuštění Šichmana odmítla vyjádřit.
Řadu lidí zaráží, že vrchní soud o propuštění Šichmana (eventuálně i Wohldanna) rozhodl v tichosti a tak rychle.

Svědci, kteří se rozhodli v této kauze vypovídat, jsou naprosto zděšeni. Svědci, kteří mají v kauze Zádamských svědčit u soudu, nevědí nic o tom, že jsou někteří obvinění na svobodě. „Nikdo nám nic neřekl. Od jara nás nekontaktují ani policisté z ÚOOZ. Jako by to vše usnulo. Zatím jsme k soudu předvolaní nebyli. Vůbec tomu nerozumím. Proč je pouštějí? Policisté přece odvedli kus dobré práce. Strach? Nepřemýšlím o tom, ale doufám, že si teď nic nedovolí,“ uvedl jeden ze svědků. Šichman je právě tou osobou, díky které se podařilo Deníku v roce 2007 prokázat, že hernu v bývalém nákupním středisku Severka na karlovarském sídlišti Čankovská provozuje společnost Casso Invest, jejímž jednatelem v té době byl údajný šéf gangu Milan Zádamský. Provozovnu v Severce má totiž na sebe napsanou právě Šichman. Po dobu – tedy více než rok, kterou strávil ve vazbě, byl k provozování herny zplnomocněn Josef Treml, bratr Alana Tremla, pravé ruky Zádamských. Ten zastoupil Šichmana i v momentu, kdy karlovarští zastupitelé v prosinci rozhodli o prodeji nebytových prostor v Severce, a to právě díky plné moci na žádosti o odkoupení provozovny, ve které Casso Invest provozuje hernu.

Šichman není prvním, koho soud v tomto případu pustil na svobodu. Vůbec prvním byl Radek Handlíř, který byl propuštěn z vazby už na začátku roku 2008.

Těsně před Vánoci 2008 se dostal na svobodu také Zdeněk Hanzelín. V jeho prospěch hovořilo to, že se nepodílel na zakládání organizované skupiny a svědci o něm nehovořili jako o extrémně agresivním člověku.

Členové gangu žádají o propuštění na svobodu opakovaně. Krajský soud v Plzni jim už dvakrát vyhověl, příslušná státní zástupkyně ovšem proti tomu podala protest (kromě Hanzelína) k Vrchnímu soudu v Praze. Ten v minulosti už dvakrát potvrdil závěry státního zastupitelství a obžalované odmítl propustit na svobodu. Případ z tohoto týdne, kdy vyhověl Šichmanově žádosti, je tak zatím mimořádný.

Šichman je například jedním z obžalovaných, kteří se v roce 2001 v Horním Žďáru na Karlovarsku měli sejít s jedním poškozeným. Právě Šichman měl tohoto svědka dovést do prostoru, kde se nacházela klec se lvem Brutem. Milan Zádamský měl tohoto poškozeného odtáhnout ke kleci a muže do ní strčil. Až když poškozený slíbil, že bude odvádět veškeré peníze, které vydělá, byl ze lví klece propuštěn. Celému tomuto jednání měl být Šichman přítomen. Když policisté v roce 2007 udělali domovní prohlídku u Šichmana, nalezli v jeho vozidle kovovou trubku a gumovou palici. U Wohldanna to byl víceúčelový obušek, gumový obušek a dřevěná noha od židle. V jeho telefonu, který policisté zadrželi, byla také fotografie, na níž je Šichman držící v náruči neznámou ženu, s níž pózuje před zamřížovaným výběhem lva Bruta.