Přehráváním policejních odposlechů členů skupiny z Karlovarska známých jako gang Zádamských pokračovalo v pondělí hlavní líčení u Krajského soudu v Plzni.

Dvanáct mužů čelí obžalobě ze zločinného spolčení, vydírání, porušování domovní svobody, výtržnictví, nedovoleného ozbrojování, loupeže a poškozování cizí věci. Všechny jmenované trestné činy se podle spisu staly od roku 1999 do roku 2007 na Karlovarsku a Sokolovsku

U soudu jako první zazněly odposlechy telefonních hovorů mezi obžalovanými Alanem Tremlem, Pavlem Simandlem, Milanem Zádamským, jeho bratrem Petrem, dalšími lidmi a jedním z údajně poškozených podnikatelů M. Š., který vedl společnost na vymáhání pohledávek.
Milan Zádamský chtěl v tomto oboru podnikat také, takže s mužem spojil své síly. Za vymožené peníze si účtoval procenta, která prý ale neustále navyšoval. Z toho důvodu podnikatel služby posléze odmítl.

Obžaloba dále uvádí, že M. Š. po zastrašování jeho osoby i rodiny slíbil, že dá gangu milion šest set tisíc korun. Muž ale peníze nesehnal, a z toho důvodu po neustálém terorizování odevzdal podle spisu obžalovaným svůj byt a odstěhoval se do podnájmu. Odposlechy s jmenovanými se opírají právě o tento bod obžaloby.

Simandl před soudem řekl, že nikoho nevydíral. Hovor, ve kterém se s Tremlem baví o prodeji bytu, zdůvodnil jednoduše. „Podle mě se ten hovor vůbec netýkal prodeje podnikatelova bytu. Já pouze konstatoval, za kolik se to může prodat,“ sdělil Simandl, kterému Treml volal proto, že rozuměl realitám. „Prodej bytu jsem pouze zprostředkoval, aby podnikatel M. Š. mohl uzavřít smlouvu s potencionálním kupcem,“ uvedl Treml.

Milan Zádamský zdůraznil, že z hovorů vůbec není zřejmé, že by někoho měl vydírat. Ve stejném duchu hovořil i o dalších odposleších i v jiných věcech. „Lidé si často mé jméno brali do úst a zaštiťovali se jím,“ prohlásil.

Milan Zádamský (35), Petr Zádamský (34), Alan Treml (35), Marek Pruckl (39), Dušan Oračko (40) a Pavel Simandl (33) zůstávají podle rozhodnutí vrchního soudu z 10. března ve vazbě. Alois Wohldann (38), Robert Šichman (36), Zdeněk Hanzelín (34), Martin Bláha (38), Radek Handlíř (25) a Jiří Bartyzal (34) jsou vyšetřováni na svobodě.

V kauze, která je před soudem od loňského července, už by koncem dubna mohl být vynesen rozsudek.