Soudní přelíčení s učitelem jedné ze základních škol v Sokolově začalo u tamního okresního soudu. Obžaloba ho viní, že během několika let vícekrát sexuálně zneužil nezletilého chlapce. Kantor Petr Vaníček je zároveň vedoucím dětského turistického oddílu, jehož členem byl i nezletilý hoch.

„Vyšetřování bylo vedeno jednostranně a účelově.“ Touto větou obviněný Vaníček doplnil na začátku přelíčení svou předchozí výpověď. Dále konstatoval, že vyšetřovatelka nebrala v potaz jeho podněty a že chce, aby to zaznělo u soudu. „Docházejí mi síly, útoky směřují jen proti mně,“ pokračoval kantor.

Hoch, kterého měl údajně zneužívat, mu prý řekl, že zničí jeho i turistický oddíl Kapka. Poté jako svědci vystoupili současní či bývalí členové oddílu nebo žáci obviněného učitele. Většinou se shodli na tom, že Matěj, což je oddílová přezdívka učitele Vaníčka, dětem měřil stejným metrem a nestalo se jim, že by je osahával. „Je to člověk, který má foglarovské ideály. Někdy je však až příliš naivní,“ řekla jedna ze svědkyň. Naopak kamaráda, který kantora obvinil ze sexuálního zneužívání, líčili jako hocha, který šel za svým cílem hlava nehlava.

„Nesnesl konkurenci. Nikdo mu například nesměl stát v cestě ke slečně, kterou si vyhlédl,“ sdělil jeden ze svědků. Na závěr soudního přelíčení navrhla obhajoba soudu, aby údajně zneužívaný chlapec vydal deník, který si píše každý člen oddílu, dále aby odborníci vytáhli z počítače data, která svědčí v jejich prospěch, a nakonec žádali nového znalce – psychologa pro nedostatečný předchozí posudek.