Tříletý trest odnětí svobody s podmíněným odkladem na pět let udělil včera Okresní soud v Sokolově manželům Petře a Miroslavu Čebišovým z Chodova. Podle obžaloby měli poslat na svého souseda, zvěrolékaře Antonína Tučka, dva Dagestánce a jednoho Roma, aby mu způsobili zranění – zbili ho a zlámali ruce nebo nohy. K ničemu však nedošlo. Za Tučkem prý skupina přijela, ale údajně ho jen upozornit, že si je Čebišovi najali na takzvanou špinavou práci.
Při čtení rozsudku soudce Milan Tomeš zdůraznil, že i když k realizaci útoku nakonec nedošlo, jedná se o závažný trestný čin. Podle něj chtěli, aby najatí cizinci Tučka zbili, zlomili mu ruce nebo nohy, pomočili ho a natočili na video. „Čebiš měl za to složit zálohu nejméně padesát tisíc korun, při dalších schůzkách pak dát třicet a patnáct tisíc,“ uvedl Tomeš.

Také státní zástupce Jan Michalica při závěrečné řeči minulý týden prohlásil, že se manželé trestného činu dopustili. „Čebišová měla být motorem celé akce a její manžel o všem věděl,“ konstatoval státní zástupce.

Advokát Zdeněk Honzík, zastupující Čebišovy, naopak již v pátek navrhl zproštění obžaloby. „Rozpory ve výpovědi svědků jsou příliš závažné a nemají žádnou logiku. Nevěrohodní jsou také sami svědci. Obžaloba se tak dostala do důkazní nouze,“ zdůraznil Honzík.

Soud měl za úkol přezkoumat věrohodnost svědků. V přípravném řízení totiž prý vypovídali jinak než při samotném líčení. „Jejich výpovědi na sebe ale v podrobnostech navazují a lze vytvořit jasnou časovou osu,“ zmínil soudce. „Ve prospěch Čebišových mluví, že byli dosud netrestaní a k činu se odhodlali po dlouhodobém konfliktu se sousedem,“ doplnil Tomeš.

Jedním z prvních nesvárů mezi rodinami byly rozepře ohledně přípojky na inženýrské sítě a výstavby asi dvoumetrového plotu z betonových desek. Další zlost vyvolal billboard s reklamou konkurenční veterinářky, jejž si Čebišovi pověsili na svůj plot. Následovaly hrubé nadávky, plivance, a dokonce padla i facka. Manželé Čebišovi obchodovali s porcelánem do Ruska. Kvůli tomu je prý doma navštívili Dagestánci v čele s Arsenem Dalgatovem. „Chtěli obchodovat a mít z toho provizi 200 tisíc korun. Arsen si také od nás půjčil 15 tisíc, ale vrátit je nehodlá,“ sdělila ve své výpovědi Čebišová. Obhájce při předchozím líčení nastínil, že proti jeho klientům mohl být zosnován plán pomsty. Už třeba prý kvůli neuskutečněnému obchodu.

Manželé byli ve vazbě od konce února letošního roku. Čebiš se dostal na svobodu v pátek, jeho choť o čtrnáct dní dříve. Soud přihlédl ke skutečnosti, že je žena v pokročilém stupni těhotenství.
„Nyní musí dokončit prodej svého domu a ukončit veškeré aktivity v Chodově. Také budou pod dohledem probačního úředníka,“ doplnil Tomeš.
Advokát Honzík na verdikt soudu reagoval slovy, že jeho klienti podávají odvolání a chtějí zrušení trestu. „Rozsudek je absolutně nespravedlivý,“ řekl po skončení líčení obhájce. „Co na to odpovědět? Byl jsem ve vazbě šest měsíců, a to bez důkazů,“ podotkl před budovou soudu Čebiš.