Kauza se táhne už dva roky, poslední řádné jednání se přitom konalo letos 9. února. Po něm následovala nečekaná pauza kvůli jarní vlně pandemie. Jednání bylo nařízeno na září, ale nedostavili se předvolaní svědci .

Obžalovanému Kislingerovi, který je učitelem na základní škole, nejsou průtahy lhostejné. Jeho manželka už záříjové odročení psychicky neunesla. „Samozřejmě, že chceme, aby se celá tato věc už vyřešila a můj klient tak mohl být očištěn. Obžalování mu rozhodně nedělá dobrou pověst už jen s ohledem na to, že je to učitel. Dokonce se na začátku procesu obával, aby ho ze školy kvůli tomu nevyhodili,“ komentoval advokát obžalovaného Jakub Šauer.

Zatímco v září bylo stání odročeno kvůli absenci svědků, tentokrát byla důvodem zdravotní indispozice soudce Dalibora Čermáka. „Ještě v pondělí jsme přitom zjišťovali, zda jednání bude. Informaci o odročení jsem dostal až ráno před stáním,“ vysvětlil právník.

Příliš ale nevěřil tomu, že by na jednání skutečně došlo. „Pokud předvolaní vězni jako svědci nepřišli minule, nepřišli by ani teď,“ konstatoval Šauer, který naopak společně se svým klientem doufal, že budou na tento den konečně předvoláni další svědci – bývalý ředitel věznice Pavel Zange (z věznice odešel letos v únoru) a zaměstnanci Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Právě oni by totiž mohli vysvětlit některé rozpory v důkazech. Jenomže soudce je nepředvolal ani v září a jak Šauer uvedl, podle spisu nebyli předvoláni ani tentokrát. „V tomto případě ještě neskončilo dokazování,“ vysvětloval soudce důvody, proč tyto osoby ještě nejsou zaneseny do spisu.

Kislinger měl podle obžaloby společně s vězněm Stanislavem Dérem umožnit pašování mobilů do věznice. GIPS vymyslela i léčku, jak ho usvědčit a poslala v lednu 2018 do věznice balík se zakázaným mobilem, který měl Kislinger převzít. Nikde o tom není ale úřední záznam. Až v březnu roku 2018 se mobil objevil na jedné cele.

Svědci, kteří vypovídají u soudu, hovoří o bujarých drogových mejdanech, jež se tam za bývalého ředitele Zangeho měly konat. Kislinger si na poměry ve věznici stěžoval. Podle něho je tato kauza jen odplatou za to, že o dění ve Vykmanově nemlčel.