Ze znásilnění dvou malých chlapců viní státní zástupkyně Václava Brýdová třicetiletého Josefa Baloga. Obžalovaný muž, který zatím nebyl soudně trestán, měl v prosinci loňského roku odchytit v Novém Sedle na Sokolovsku kamarády ve věku jedenáct a dvanáct let a vynutit si na nich sexuální praktiky. Vše se provalilo, až když se hoši svěřili starším kamarádům.

„Obžalovaný znal nízký věk chlapců. Chytil je za kapuci a přes jejich odpor je odtáhl do pokoje v patře bývalého hotelu. Přikázal jim, aby mu třeli pohlavní úd, a po jednom z chlapců žádal i orální sex. Sám pak také sál ústy přirození jednoho z hochů. Poté oba pustil z pokoje ven a dal jim za odměnu cigarety s tím, že se s touto příhodou nemají nikomu svěřovat,” uvedla Brýdová .

Balog, který včera dorazil k soudu až s dvacetiminutovým zpožděním, odmítl vypovídat. Už v minulosti na policii ale popřel, že by se událost stala tak, jak je popsána v obžalobě. Nikoho prý k ničemu nenutil ani nevyhrožoval násilím. Chlapci prý u něj nebyli současně, ale každý zvlášť. „Štefan se mi nabídl sám, že mi za krabičku cigaret uspokojí. Ani jsem nevyvrcholil a přestali jsme,” tvrdil Balog v přípravném řízení mužům zákona.

Také ve druhém případě měly být předmětem zvráceného výměnného obchodu cigarety. „Luboše jsem potkal někdy na jaře. Chtěl ode mě koupit krabičku cigaret. Řekl jsem mu, že to ale zadarmo nebude a že budu něco chtít. Přál jsem si, abych mu mohl sát přirození, a on souhlasil. Šli jsme do toho bývalého hotelu. Svlékl si tepláky i prádlo a já jsem otevřel ústa a on mi ho tam dal. Ani nebyl ztopořený. Já jsem jen dvakrát potáhl a pak mi došlo, co se děje. Uvědomil jsem si to a přestali jsme. Dal jsem mu čtyři cigarety a on odešel,” tvrdil policistům Balog. Dodal, že měl předtím normální vztah s dívkou. Uznal ale, že se jednou opil a vyspal se se svým kolegou z práce.

Soudní znalkyně zkoumala oba poškozené chlapce. „Z hlediska intelektu jsou sice v dolním pásmu podprůměru, ale mohu konstatovat, že jejich výpověď lze považovat za výpověď vlastního prožitku,” vysvětlila Irena Vykoupilová. Podle jejích slov nemají hoši zvýšenou hranici lhavosti a při výslechu reagovali vždy stejně. O záměrném zkreslování reality a spřádání plánů prý nemůže být s ohledem na jejich IQ řeč.

Předseda soudu Milan Štejr si na dnešek pozval ještě další znalce. Pokud vše půjde podle plánu, tak se Balog, kterému hrozí 5 až 12 let vězení, dozví výši trestu už dnes.