Vrchní soud v Praze výrazně snížil trest dvaapadesátiletému Vlastimilu Šustkovi z Plzně, který vloni v dubnu v Mariánských Lázních podle obžaloby zbil svoji matku (74) tak brutálně, že na následky zranění po dvou dnech zemřela v nemocnici. Krajský soud v Plzni ho za vraždu spáchanou zvlášť surovým způsobem poslal za mříže na 23 let, odvolací soud ale dospěl k závěru, že vražda nebyla spáchána tak trýznivým způsobem a trest snížil o sedm let. Šustek si tak odsedí 16 let, stejně jako například Roman Vladař, který letos v lednu v Klatovech ubodal majitele autodpopravy.

„Povalil ji na podlahu a mnohočetnými údery pěstí a kopy ji opakovaně zasáhl do obličeje a trupu. Hlavou jí opakovaně udeřil o podlahu,“ uvedl státní zástupce s tím, že obžalovaný musel vědět, že ženu může zabít.

Čin odhalil soused staré ženy, který z jejího bytu slyšel sténání a volání o pomoc. Když zaklepal na dveře, otevřel mu její syn se zakrvácenou rukou. Žádal ho o rozmluvu se sousedkou, ale on zakřičel něco vulgárního a zabouchl. Soused proto raději zavolal policii, která agresora zadržela. Seniorku převezl záchranářský vrtulník do Plzně, ale vzhledem k jejímu stavu, kdy měla pohmožděný mozek, zlámanou čelist, hrudní koš i několik žeber a řadu dalších zranění, ji lékaři nedokázali zachránit.

Podle obhájce Šustek tehdy nevěděl, co dělá, jelikož byl pod vlivem léků proti bolesti, na nichž byl závislý a kombinoval je s alkoholem. Obžalovaný soudu řekl, že nevěří, že by matku zabil. „Nikdy bych nic takového neudělal, je to lež. Chtěl bych být na svobodě, našel bych si nějakého hypnotizéra a nechal si otevřít podvědomí, abych se dozvěděl, co se ve skutečně stalo. S matkou jsme se někdy hádali, ale není možné, že bych byl něco takového schopný udělat. Vždy jsem raději odešel z bytu, když se schylovalo k hádce,“ vypověděl Šustek.

Státní zástupce ale v závěrečné řeči uvedl, že čin byl spáchán surovým způsobem. A soud se s tím ztotožnil. „Obžalovaný byl odsouzen k výjimečnému trestu odnětí svobody v trvání 23 let, pro jehož výkon byl zařazen do věznice se zvýšenou ostrahou,“ řekla Deníku mluvčí KS Plzeň Lucie Jíchová. Vrah ale nyní dosáhl výrazného snížení trestu.

„Z podnětu odvolání obžalovaného byl napadený rozsudek v celém rozsahu zrušen,“ řekla Deníku Kateřina Kolářová z Vrchního soudu v Praze s tím, že nově byl muž odsouzen k trestu odnětí svobody v trvání 16 let. Pro výkon tohoto trestu se zařazuje do věznice se zvýšenou ostrahou. Obžalovaný je dále povinen zaplatit zdravotní pojišťovně na náhradě škody částku 164.905,- Kč spolu s úrokem z prodlení.