Plzeň, Oloví – Ve výběrovém řízení sice nabídli nejnižší cenu, projekt zateplení panelových domů v Oloví na Sokolovsku přesto nedostali. Stavební firma z Toužimska se místo toho podle slov svého jednatele E. J. ještě před samotným tendrem setkala se žádostí o úplatek ze strany vedení města.

Dnes již bývalý starosta Oloví na Sokolovsku Miroslav Filandr a další tři lidé se kvůli tomu ocitli na lavici obžalovaných před Krajským soudem v Plzni. Kriminalisté je už předloni na podzim obvinili z přijetí úplatku a podplácení právě v souvislosti s tendrem na revitalizaci a zateplení domů na dvou městských sídlištích v Oloví za zhruba 40 milionů korun. Ke všemu mělo dojít od září 2011 do března 2012, kdy se výběrové řízení připravovalo.

Podnikatele E. J. měl Filandr jako tehdejší starosta prostřednictvím svého spolužáka, olovského podnikatele Vladimíra Šmídla, který je též mezi obžalovanými, požádat o dvoumilionový úplatek za to, že jeho firma lukrativní výběrové výběrové řízení vyhraje. Šmídl měl podle obžaloby chtít ještě bonus pro sebe, a to, aby mu firma opravila střechu na restauraci, kterou měl v nájmu.

Podnikateli E. J. si měl poté o úplatek říct i starosta. „Chtěl, aby stavební společnost zaplatila osm milionů korun za to, že společně s Radkem Jelínkem, coby šéfem Bytové organizace Oloví, zajistí, že firma bude vybrána jako zhotovitel uvedeného díla," uvedl státní zástupce Augustin Hrbotický.

Částka, kterou vedení města chtělo za přiklepnutí zakázky právě jeho firmě, vycházela podle jednatele firmy E. J. z nákladů na takzvané vícepráce. Mělo se jednat o dvacet procent z vysoutěžené částky 40 milionů korun – tedy osm milionů korun. „To že by chtěli pro sebe. Řekl jsem, že nejsem blázen, to že ne. Oni na to, že prý mají jiné firmy, které na to skočí," vysvětloval dnes u soudu E. J. Jeho společnost se poté do výběrového řízení přihlásila a nabídla, že revitalizaci zhotoví za 30 milionů korun.
Vítězem výběrového řízení se ale stala firma ŠU-STR, která podle E. J. byla o šest milionů korun dražší.

Policie se později začala zajímat i o jednatele vítězné firmy Vlastimila Strýčka. Filandr s Jelínkem po něm podle spisu chtěli 750 tisíc korun s tím, že zajistí vítězství ve veřejné soutěži. Strýček na to podle obžaloby kývl a každému z nich peníze přislíbil. Strýčkovi hrozí za podplácení až šest let za mřížemi. Ostatním obžalovaným hrozí až dvanáct let za mřížemi.

Podnikatel E. J. se v srpnu 2012 obrátil na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který se v září celou věcí začal zabývat.
„Je to totální snůška lží," reagoval dnes na výpověď E. J. Miroslav Filandr. Vinu dříve popřeli i ostatní obžalovaní.
Hlavní líčení pokračuje v úterý. Budou přečteny závěrečné návrhy a měl by padnout rozsudek.