Ani na třetí pokus se včera jednatel státní technické kontroly Tekoso Jan Hotěk nedočkal u Okresního soudu v Sokolově obnovy procesu. Soud ho před lety potrestal za to, že technickou kontrolou nechal v roce 2007 projít auto Ford Fiesta se zkorodovanou zádní nápravou. V té se později vybouraly a zranily tři ženy. Tehdy se jim zkorodovaná náprava při jízdě utrhla. Na základě odsouzení pak Hotěk přišel o licenci a stanici musel uzavřít.

Hotěk chtěl v případě obnovení procesu prokázat, že na technické stanici kontroloval jiné vozidlo, než které po kontrole havarovalo. Hotěk tvrdí, že s vozem bylo manipulováno a na jeho stanici přijelo jiné auto, které mělo přeražené VIN a nasazené stejné registrační značky. Duplicitní vozidlo se stejnými identifikačními čísly se dokonce později objevilo na českých silnicích. Návrh na obnovu procesu ale postavil na zjištění, že jedna ze svědkyň Marie Krocová, která dříve auto vlastnila, lhala před policií i soudem. Vše se odehrálo takto. Na STK Tekoso v Sokolově přijela z kraslického autoservisu červená fiesta, kterou měla řídit právě Krocová. Technik neudělil novou technickou proto, že přímo při kontrole praskla brzdová hadička. Auto se tak vrátilo zpět do servisu, kde automechanik Stanislav Paleček závadu odstranil.

Fiesta pak zamířila zpět na STK. Opakovanou kontrolu pak provedl jednatel a technik Hotěk, který po odstranění závady STK udělil. Krocová pak celou dobu tvrdila, že na místě byla ona. Ukázalo se ale, že žena v servisu jen auto předala a technickou kontrolu provedl známý Palečka Miroslav Šebesta. Krocová přitom důvěryhodně a s jistotou před policií i soudem vypovídala, jak průběh kontroly vypadal. Nakonec se na policii a včera u soudu přiznala, že lhala.

Hotěk přišel s verzí, že kraslický autoservis nabídl ženě stejnou fiestu dovezenou z Německa na náhradní díly v lepším stavu bez papírů. Podle Hoťka na tomto autě kdosi nechal přerazit identifikační číslo VIN podle červené fiesty a poslat na technickou kontrolu. Opírá se o svědectví svědka, který tvrdí, že na žádost autoservisu VINko přerazil a auto jim za 9 tisíc korun chtěl prodat.

„Žena prý auto chtěla, ale pak si vše rozmyslela, tak mi auto přijeli vrátit. Jako bonus mi pak dali papíry k fiestě," tvrdí svědek. Nevzpomíná si ale, kdo přesně prý za ním byl. Jeho verzi ale soud neuvěřil. „Toto auto nebylo účastno STK, což potvrdili tři svědci. Duplicitní vůz sice vznikl, ale podvodně a až později," odůvodnil soudce Kastl. Hotěk se chce i nadále bránit. Proti rozhodnutí soudu se odvolá. „Pochybení nastalo už u samotného vyšetřování policií. Zamítavé stanovisko soudu je jenom odrazem špatného vyšetřování. Je mnoho otazníků a nesrovnalostí," uvedl ve středu Hotěk.