Už podruhé v krátké době zaútočili Vietnamci na Chebsku na muže zákona. Nejprve agresivní vietnamský stánkař brutálně napadl a těžce poranil celníka ve vojtanovské tržnici. O víkendu zase podnapilý Vietnamec najížděl na hlídku městské policie. „Vietnamcům už nejdou kšefty jako v minulosti. I Němci už mají hluboko do kapsy. Z kontrolních orgánů jsou teď trhovci nervózní,“ míní vojtanovský starosta Ljubo Fistr.

K útoku na strážníky došlo v sobotu v odpoledních hodinách. Hlídka měřila rychlost v ulici 17. listopadu (výpadovka směrem k hraničnímu přechodu Svatý Kříž a tamnímu vietnamskému obchodnímu centru).
„Strážníci zastavili vozidlo VW Transporter. Jeho řidič jel ve městě rychlostí 67 kilometrů za hodinu, a navíc nebyl ani připoutaný,“ uvedl velitel chebské městské policie Jiří Šmolík. Při kontrole dokladů strážníci zjistili, že se jedná o muže vietnamské národnosti, ročník 1959, z Chebu. Vozidlo mělo navíc od září 2007 propadlou technickou kontrolu.

„Na místě měl zaplatit pokutu za překročení rychlosti. Ostatní přestupky jsme chtěli postoupit k řešení správnímu orgánu,“ dodal Šmolík.
Řidič se nejdříve pokusil s hlídkou smlouvat o výši pokuty, pak chtěl zaplatit složenkou. Po chvilce se mu to ale v hlavě rozleželo, neúspěšně se pokusil sebrat své doklady. Pak přes varování strážníků nasedl do auta a pokusil se odjet z místa přestupku.
„Přitom najížděl na strážníky, kteří museli uskočit do vozovky. Ti byli nuceni pohrozit mu použitím služebních zbraní, aby zastavil,“ popsal další události Šmolík.

Za pomoci hmatů a chvatů vytáhli strážníci řidiče z vozidla. Protože se ale stále pokoušel utéct, dostal na ruce pouta. „Při potyčce z něj byl navíc cítit alkohol. Dechová zkouška měla pozitivní výsledek,“ zdůraznil Šmolík.

Agresivní Vietnamec nakonec skončil v rukou republikové policie. „Tento případ jsme od strážníků převzali. Muže jsme řešili ve zkráceném přípravném řízení pro trestný čin útoku na veřejného činitele,“ potvrdil chebský policejní mluvčí Ladislav Böhm. Za to hrozí 49letému cizinci až tři roky ve vězení.
K dalšímu útoku došlo před několika dny ve Vojtanově. Vietnamský trhovec, který při běžné kontrole brutálně napadl a těžce zranil celníka, dokonce čelí obvinění z pokusu vraždy. Další celníci při něm utrpěli lehčí zranění.
„Zraněný celník je nyní pacientem Ústřední vojenské nemocnice v Praze – Střešovicích, kde se podrobil další operaci,“ sdělila Jitka Blahutová, mluvčí Celního ředitelství v Plzni.

K podobným útokům na celníky už ale došlo také v tržnici Dragoun v Chebu, kde pět trhovců napadlo dva celníky. V Aši zase při kontrole stánku trhovci zranili pracovnici celní správy.