Agresivita bezdomovců na chebském vlakovém nádraží se stupňuje. Nemají respekt už ani před ozbrojenými strážci pořádku. V noci na středu tady zaútočil na městské policisty kříženec pitbulla, kterého proti nim poštvala podnapilá vozíčkářka.

Hlídku přivolali na pomoc pracovníci drah. „Žena na invalidním vozíku kouřila v nádražní hale a byla vulgární na cestující. Dokonce na ně pustila svého psa,“ uvedl ředitel chebské městské policie Jiří Šmolík.
Původně jednoduchý zákrok se ale změnil v drama. „Strážníci museli psa uspat narkotizační puškou a přepravit do útulku,“ popsal situaci Šmolík. Při dechové zkoušce se ukázalo, že žena byla silně podnapilá. „V dechu měla více než dvě promile. Policisté ji nakonec převezli na záchytku do Sokolova,“ upřesnil.

Majitelka psa je obviněna z trestného činu výtržnictví. Podle Šmolíka jde o Ivetu M. (34) z Nového Kostela. Kvůli opilosti s ní už v minulosti několik přestupků řešili.

O jejích problémech s alkoholem se ví i v obci, kde žije. Starosta Nového Kostela Ota Teuber nebyl zprávou o jejím chování na nádraží nijak překvapen.„Není to poprvé, co se něco takového dozvídám. Paní je asi zklamaná životem,“ řekl starosta.

Její osud zřejmě poznamenala autonehoda, při které přišla o nohu. „Ivetu k nám přivezli v zuboženém stavu v roce 2003. Už tehdy žebrala na chebském nádraží,“ vzpomíná Hana Červenková, která v osadě Hrzín (součást Nového Kostela) provozuje azylový dům.
Celý rok pak trvalo, než se její svěřenkyně dostala z nejhoršího. Zlepšil se jí zdravotní stav, dostala nový invalidní vozík a také základní ošacení. Obecní úřad jí na přímluvu Červenkové přidělil zrekonstruovaný bezbariérový byt v sousedství azylového domu. „Nájemné řádně platí a ani sousedé si na ni nestěžují,“ poznamenal starosta.

Problémů s alkoholem se však Iveta nezbavila. Podle sousedů se jednou dokonce na delší dobu ztratila. Lidé se obávali nejhoršího, protože bez pomoci se sama nedokáže dostat zpátky do vozíku. Později se ale ukázalo, že pobývala mezi bezdomovci v Plzni.

„Bohužel, nemohu jí pomáhat donekonečna. Potřebovala by delší pobyt v protialkoholní léčebně a někoho, kdo by se o ni postaral a zařídil všechno potřebné. Sama už to asi nezvládne,“ povzdechla si Červenková.

Pro chebské strážníky ale nebyl případ s podnapilou vozíčkářkou jediný. Bezdomovci jim v mrazech posledních dnů dali pořádně zabrat. Stahují se do nádražní haly za teplem. Obtěžují cestující i železničáře. „Při čekání na večerní vlak mívám strach. Bezdomovci pořád chtějí nějaké peníze,“ přiznal Eduard Šulc z Chebu.

Na žádost výpravčího Českých drah museli strážníci dokonce vykázat čtyři muže ze starého strážního domku u trati z Chebu do Pomezí. „Při noční kontrole odstavených osobních vagonů jsme mezi místními bezdomovci také našli dívku, která byla na útěku z výchovného ústavu,“ shrnul ředitel městské policie případy posledních dnů.