Pistole, nůž, prádelní šňůra, drát, sekera, šňůra od elektrospotřebiče. To jsou nejčastější vražedné nástroje, které použili v posledních letech vrazi v západních Čechách. Jejich oběti nejčastěji končí ubodané. Lidé násilně umírají hlavně kvůli osobním vztahům a neshodám.

Z loňských případů je policejním kostlivcem ve skříni dosud neobjasněná vražda malého Romana Červeňáka, která se odehrála v Měčíně na Klatovsku. „Patří mezi nejzávažnější a nejsurovější případy. Zatím se ale neobjevily žádné nové skutečnosti, které by policisty opravňovaly zahájit trestní stíhání proti konkrétní osobě,“ říká mluvčí západočeských policistů Jana Václavová.

Záhadný zůstává i nadále nález kostry muže neznámé tototožnosti. Byl objeven s prostřelenou lebkou v obci Skřípová.
Naopak některé loňské vraždy či pokusy o ně kriminalisté objasnili během několika měsíců. Ve všech těchto případech byl útočníkem muž a obětí žena. „Jde o lednový případ z Bezdružic na severním Plzeňsku, kde 63letý muž zastřelil 59letou ženu. V srpnu pak došlo k tragédii ve Vejprnicích na severním Plzeňsku. Tam 57letý muž pobodal svoji manželku. Na Karlovarsku se odehrála podobná událost loni v září, když 24letou ženu ubodal 29letý muž,“ informovala Václavová.

Západočeští policisté zřejmě v blízké době ukončí i vyšetřování vraždy dvou bezdomovců v bývalém areálu plzeňského výstaviště z dubna 2006. Na případu nyní intenzivně pracují kriminalisté a je reálná možnost případ objasnit.

První letošní vraždou v západočeském kraji je případ, který se odehrál 29. ledna v Plzni–Černicích. Příbuzní tam v domku našli mrtvoly druha a družky. Muž byl oběšený a žena uškrcená. „Kriminalisté na tomto případu i nadále pracují. Zatím vše nasvědčuje tomu, že pachatelem je 52letý muž, který byl v rodinném domku nalezen mrtvý,“ doplnila Václavová. Dodává, že v posledních letech policisté nezaznamenali v Plzeňském a Karlovarském kraji žádné případy brutálně sadistických vražd.
„Každým rokem ale evidujeme nějakou vraždu, která je spáchána krutějším a surovějším způsobem než ty ostatní,“ podotkla Václavová.