Vražda čtyřiašedesátiletého muže otřásla v pátek odpoledne obcí Otovice na Karlovarsku. Muž byl podle Ilony Týmlové, mluvčí západočeských policistů, nalezen bez známek života v nedalekém lesíku.

„Na místo dorazili kriminalisté ze správy Západočeského kraje. Ohledáním těla zjistili, že muž zemřel násilnou smrtí. V blízkosti místa činu byl policisty zadržen šestačtyřicetiletý muž, který se k vraždě doznal,“ uvedla Týmlová.

Zločin má podle místních na svědomí Rom, jehož si zavražděný vzal do společné domácnosti, kterou sdílel ještě se svou manželkou. „Ten Rom ukradl starému Kašparovi minulý týden ze zamčeného pokoje pět tisíc, které měl připravené na plyn. Řekl mu prý, že na ně kašle a že jede na Slovensko. Policisté jej zadrželi v Holešově,“ uvedl otovický místostarosta Josef Hrubý.

Zavražděný se podle svědectví sousedů netěšil v obci zrovna velké oblibě. „Na něj platili jenom komunisté. To musel makat. Po převratu ale s prací sekl a začal pít,“ potvrdil jeden ze sousedů. „Je pravda, že se živil všelijak. Společně s vrahem sbírali šrot, brigádně pracoval v kuchyni, kde myl nádobí… Problém byl také v tom, že často neplatil obci poplatky. Vždy to ale nakonec vyrovnal,“ potvrdil místostarosta.

Lidskou trosku udělal podle Hrubého slov ze zavražděného muže alkohol. „On propil prakticky všechno, dokonce ani dům, ve kterém se ženou bydlel, už nebyl jeho. Půjčil si od někoho peníze. Ten si nechal dům na katastru přepsat na sebe s tím, že pokud do deseti let dluh splatí, dům mu vrátí. Ale to by nikdy nedokázal. Přitom v době, kdy se obec osamostatnila, pracoval asi dva roky ve stavební komisi radnice. Nemohl jsem si na něj vůbec stěžovat. Alkohol jej ale výrazně změnil,“ řekl Hrubý. Manželka mrtvého muže je na tom podle názoru všech, kteří oba manžele znají, s alkoholem ještě hůře. „Ta nemá ani korunu, a tak to vypadá, že obec zaplatí mužův pohřeb. V domě ale snad může zůstat i nadále,“ doplnil informace místostarosta.

„Onehdy za mnou přišel, jestli nevím o nějaké práci. Náhodou jsem se dozvěděl, že v nedalekém podniku hledají noční ostrahu. Řekl jsem mu o tom, ale on se na mě obořil, co prý se o něj starám,“ doplnil soused zavražděného. „A to mi ještě dluží pětistovku. Tu už nikdy nedostanu,“ dodal.
„Už v době, kdy se k němu ten Rom nakvartýroval, jsem ho varoval. Teď se bohužel ukázalo, že mé obavy byly oprávněné,“ dodal další ze sousedů zavražděného.

Plzeňští kriminalisté na případu celý víkend intenzivně pracovali. „Celou noc z pátku na sobotu zajišťovali stopy a v sobotu předal policejní komisař obviněnému usnesení o zahájení trestního stíhání pro trestný čin vraždy. Policejní komisař zároveň podá státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí do vazby. Šetření však nadále pokračuje,“ doplnila Ilona Týmlová z policejní správy Západočeského kraje.