„Po dobu páchání těchto činů řídil obžalovaný auto minimálně pod vlivem alkoholu. Jako další přitěžující okolnost lze hodnotit fakt, že svůj úmysl druhého napadnout promýšlel. Nešlo tedy o impulsivní jednání,“ uvedl předseda senátu Krajského soudu v Plzni Tomáš Mahr.

Za zločin těžkého ublížení na zdraví ve stadiu pokusu a přečin výtržnictví hrozilo muži až deset let za mřížemi.

„Je tady jasná převaha přitěžujících okolností. Soud však zohlednil, že jednání spočívající v ublížení na zdraví nebyla dokonána a skončila ve fázi pokusu. Z tohoto důvodu byl trest uložen těsně pod jednou třetinou trestní sazby, tedy v trvání pěti let. Muž bude zařazen do věznice s ostrahou,“ dodal Mahr.

Petr Jurek, vedoucí Katedry politologie a mezinárodních vztahů Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni.
Politolog: Kampaň v kraji je nevýrazná, volby budou o Babišovi

Libenský měl v srpnu 2020 dojet k prodejně kebabu v Mariánských Lázních svým autem. Podle svědků z něj byl cítit alkohol a pohyboval se, jakoby požil drogy. „Zaparkoval tak, že zablokoval ulici. Když si jedna ze svědkyň začala fotit jeho SPZ, začal na ni křičet a hrubě jí vyhrožoval, že jestli ho udá, prodejnu zapálí a všichni tam shoří,“ uvedla státní zástupkyně. Řádění pokračovalo u Libenského před domem, kde se zuřivec dostal do sporu se sousedem a jeho kamarádem. Vulgárně jim nadával a nejméně dvakrát před nimi máchl nastartovanou motorovou pilou. Rozsudek není pravomocný.