Zločinné spolčení, vydírání, omezování domovní svobody, porušování osobní svobody, podplácení, loupež, výtržnictví, nedovolené ozbrojování nebo poškozování cizí věci – pro tyto trestné činy stanou v pondělí před plzeňským krajským soudem Milan Zádamský, Marek Pruckl, Alan Treml, Zdeněk Hanzelín, Dušan Oračko, Martin Bláha, Pavel Simandl, Petr Zádamský, Jiří Bartyzal, Alois Wohldann, Robert Šichman a Radek Handlíř, který je vyšetřován na svobodě – osoby známé jako gang Zádamských.

Za hlavu celé skupiny je označován Milan Zádamský, přezdívaný Král. Gang měl dle vyšetřovatelů několik let vydírat a psychicky i fyzicky terorizovat podnikatele z Karlovarska a Sokolovska, především pak provozovatele restaurací a heren. Tato činnost měla vést k tomu, že majitelé odevzdají hernu či bar společnosti, kterou zločinci založili.

„Podnikatelé byli pod neustálým psychickým a fyzickým nátlakem, a to například v podobě placení výpalného na ochranu svého podniku do tzv. fondu právní ochrany,“ přiblížila v minulosti mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Blanka Kosinová. Majitelé podniků tak vlastně platili za to, aby nebyly jejich bary a herny zlikvidovány, k čemuž ovšem většinou došlo. Když ´ochranu´ odmítli, byli napadeni. Společnost Zádamských tak postupem času získala několik desítek podniků.

„Hlavní soudní líčení je nařízeno do pátku. První den se bude číst obžaloba. Jednání se koná v hlavní soudní síni,“ sdělila mluvčí soudu Alexandra Vaňková s tím, že na jednání se může dostavit i veřejnost. „Lidé budou mít k soudu přístup i v dalších dnech. Líčení se ale budou konat už v jiných síních, jejichž kapacita je omezená,“ upozornila mluvčí.