Státní zástupkyně Božena Kolářová podala na místě proti rozhodnutí stížnost, kterou se nyní bude zabývat Vrchní soud v Praze, který rozhodnutí krajského soudu potvrdí nebo zruší. Členové gangu tedy zatím zůstávají ve vazbě.

V celém případu, který se snaží rozkrýt zločinné spolčení, vydírání, porušování domovní svobody, výtržnictví, nedovoleného ozbrojování, loupež či poškozování cizí věci figuruje celkem 12 obžalovaných. Jiří Bartyzal je ale ve výkonu trestu, Radek Handlíř je stíhán na svobodě. Ostatních deset, včetně ´hlavy´ skupiny Milana Zádamského, je prozatím ve vazbě.

Obžalovaní dali soudu kromě slibu, že se nebudou vyhýbat dalším líčením a budou nápomocni dořešení celé kauzy, i finanční záruky. Nejnižší byla 150 tisíc korun, nejvyšší se vyšplhala na 4 miliony korun, a to u Milana Zádamského. Alan Treml postoupil soudu jeden milion korun, Petr Zádamský 600 tisíc, Martin Bláha 500 tisíc, Pavel Simandl a Dušan Oračko 300 tisíc, Marek Pruckl a Zdeněk Hanzelín 250 tisíc, Robert Šichman 200 tisíc a Alois Wohldann 150 tisíc korun.

Soud všechny z vazby propustil.

„Vzali jsme v úvahu všechna předchozí rozhodnutí. O vazbě jsme už jednou rozhodovali, krátce jejím započetí (v červnu 2007, pozn. red.) Tehdy byly také složeny finanční záruky, které soud přijal. Vrchní soud v Praze ale rozhodnutí zrušil,“ vysvětloval Milan Štejr, předseda senátu, podle kterého již nebyly zákonné důvody pro vazbení obžalovaných.

Ty neshledal senát ani dnes a rozhodl o propuštění deseti mužů. Obžalovaní složili záruky, dali sliby a byli ochotni se podrobit i dohledu probačního úředníka, což už jsme shledali za nadbytečné,“ pokračoval Štejr.

Před vyhlášením usnesení se každý z obžalovaných k vazbě vyjadřoval. Milan Zádamský podotkl, že chce, aby bylo vyřešeno vše, co je mu kladeno za vinu. Jeho bratr Petr ubezpečil soud, že v žádné trestné činnosti pokračovat rozhodně nebude a že má zázemí ve své rodině. „Vazba mi bere život. Jestli mě chtěl někdo dostat na kolena, tak se mu to povedlo. Prosím, abyste mě z vazby pustili. Žil jsem normální život a ten chci žít i nadále,“ zahlesl před soudem Alan Treml, který se těší hlavně na svého syna a snoubenku. Zdeněk Hanzelín, Marek Pruckl i Dušan Oračko si stěžovali na zdravotní problémy.

Advokáti obžalovaných byli s rozhodnutím soudu spokojeni. „Ve spisu není jediný přímý důkaz o tom, že se jedná o organizovanou skupinu,“ poznamenal jeden z nich.

Soud pokračuje ve úterý výslechem podnikatele Jiřího Š. z Klatov, který po obžalovaných požaduje čtrnáctimilionové odškodnění. Toho dle obžaloby strčili obžalovaní Robert Šichman, Marek Pruckl, Alan Treml a Milan Zádamský do klece se lvem Brutem a vynucovali si placení směnek.

Co je obžalovaným kladeno za vinu?

Obžaloba, která má celkem 25 bodů, viní muže z účasti na zločinném spolčení, vydírání, porušování domovní svobody, výtržnictví, nedovoleného ozbrojování, loupeže nebo poškozování cizí věci, a to například v těchto věcech:
– vydírali podnikatele, kteří si od nich půjčili peníze. Získlali tak mnohem větší částky. Jednoho podnikateledle spisu strčili do klece se lvem, jinému dali pistoli do pusy.
– do barů a heren nabízeli svoje automaty a vyhazovače. Kdo je nechtěl, byl vydírán, a to jak psychicky tak fyzicky. Do těchto bodů obžaloby se řadí například zdemolování barů v Hroznětíně nebo Ostrově v roce 2006