VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Začal soud s gangem Zádamských

PLZEŇ - Hodinu a půl předčítala státní zástupkyně Božena Kolářová obžalobu proti dvanácti mužům z Karlovarska a Sokolovska, se kterými v pondělí začalo soudní líčení, a to za mimořádně zpřísněných bezpečnostních opatření

21.7.2008
SDÍLEJ:

V kauze je celkem obžalováno dvanáct lidí.Foto: Deník/ Z. Vaiz

Spis viní muže zejména z účasti na zločinném spolčení, vydírání, porušování domovní svobody, výtržnictví, nedovoleného ozbrojování, loupeže nebo poškozování cizí věci.

Na lavici obžalovaných stanuli tito jmenovaní: Milan Zádamský (34), jeho bratr Petr Zádamský (33), Marek Pruckl (38), Alan Treml (34), Zdeněk Hanzelín (33), Dušan Oračko (39), Martin Bláha (37), Pavel Simandl (32), Alois Wohldann (37), Robert Šichman (35), Jiří Bartyzal (33, ve výkonu trestu) a Radek Handlíř (24, vyšetřován na svobodě) – osoby známé jako gang Zádamských.

Obžaloba, která čítá celkem 25 bodů, uvádí množství trestných činů, které se udály v letech 1999 až 2007. Jmenovaní organizovaně vydírali, a to jak psychicky, tak fyzicky, podnikatele z Karlovarska a Sokolovska. „Založili spolčení, které má vnitřní organizované struktury, založené na páchání zvlášť závažných trestných činů za účelem zisku,“ uvedla Kolářová.

Terorizovali podnikatele

Hlava skupiny Milan Zádamský byl na Karlovarsku známý tím, že půjčoval peníze. Dle státní zástupkyně to však neměli jeho dlužníci jednoduché. „Když nebyli schopni peníze vrátit, byly částky na pokyn Milana Zádamského vymáhány vyvíjením nesnesitelného psychického nátlaku na dlužníka a jeho rodinu, a to například za použití dravé šelmy nebo přikládáním zbraně k hlavě,“ podotkla žalobkyně. Cílem všeho bylo z dlužníků dostat co největší finanční částky, který dalece převyšovaly dluh. Peníze šly do kapes gangu, prospěch z nich vesměs měli bratři Zádamští.

Zmíněné spolčení, které obžalovaní založili, si na sebe vydělávalo z nevýhodných úvěrů a z tvz. výpalného. To vybírali Zádamského ´pracovníci´ v barech a hernách Karlovarska a Sokolovska. Například v červnu 2006 se Marek Pruckl a Zdeněk Hanzelín pověřeni Milanem Zádamským sešli s majitelkou jedné diskotéky a vnutili jí ochranu. Ona na to nepřistoupila a řekla, že se musí poradit s manželem. „Na diskotéku poté vtrhla převážně romská skupina lidí pod vedením Oračka a Bláhy. Hosty tloukli klacky,“ uvádí spis. Někteří z přítomných skončili nemocnici. Majitelce diskotéky bylo posléze ještě vyhrožováno, a ta tedy z obavy o svůj život a majetek na podmínky gangu přistoupila, a každý měsíc tak přispívala na tzv. fond právní ochrany. Spis zmiňuje hned několik takovýchto případů.

Milan Zádamský a Alan Treml vystupovali kromě všeho ještě jako jednatelé jedné plzeňské firmy provozující automaty. Hrací stroje rovněž pod pohrůžkou násilí vnucovali do barů a heren.

Z poškozených se přihlásili pouze dva

Předseda senátu Milan Štejr jmenoval přes dvacet lidí poškozených jednáním gangu. Náhradu škody však žádají pouze dva z nich, a ne malou. První podnikatel žádá po Milanu Zádamském přes 14 milionů korun. Druhý se u bratrů Zádamských a Simandla dožaduje šesti milionů korun.

Právě zmínění dva podnikatelé zažili dle žalobkyně doslova peklo. Prvý si od Zádamského vypůjčil milion osm set tisíc korun. Gangu ale pod výhrůžkami vrátil téměř čtyři miliony. Bratři Zádamští jej a jeho ženu poté dle obžaloby donutili podepsat smlouvu na prodej své nemovitosti za čtyři miliony korun. K vyplacení peněz ale nikdy nedošlo.

Strčili ho do klece se lvem

Další muž zblízka poznal šelmu. Zádamští po něm také chtěli peníze. Na schůzce, která se konala v Zádamského vile v Ostrově Nad Ohří, strčil Šichman muže do klece se lvem Brutem. „Budeš platit nebo ti poleju nohy krví,“ měl říct Milan Zádamský. Podnikatel ze strachu o život na všechny podmínky přistoupil.

Další z poškozený vedl společnost na vymáhání pohledávek. Zádamský chtěl v tomto oboru podnikat také, takže s mužem spojil své síly. Za vymožené peníze si účtoval procenta, která ale neustále navyšoval. Z toho důvodu podnikatel posléze služby odmítl. Po zastrašování jeho i rodiny slíbil, že gangu dá milion šest set tisíc korun. Peníze ale nesehnal, a tak zločincům po neustálém terorizování odevzdal svůj byt a odstěhoval se.

Policie pozatýkala organizovanou skupinu loni v létě. Akce nesla krycí název Záda.

Na soudní líčení se včera přišla podívat zhruba dvacítka lidí, převážně známí obžalovaných. V následujících dnech bude soud pokračovat jednotlivými výslechy obžalovaných.

Autor: Miroslava Vejvodová

Místo události:
21.7.2008
SDÍLEJ:

SERVIS

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 18 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Ostraha. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Způsob kontaktu uchazečů:, - telefonicky od pondělí do pátku a to od 9:00 do 15:00 p. Andrea Gregorová - 722 364 377, , Upřesňující informace:, - příjemné vystupování, dobrý zdravotní stav, trestní bezúhonnost, praxe výhodou není však , podmínkou, Certifikát strážného zajistíme. , - nabízíme stravenky, možnost příspěvku na ubytování., , Pracovní doba: , - denní 12-ti hodinové směny ( od 7.00 do 20.00 hod ) v turnusu krátký - dlouhý týden., , Místo výkonu práce: Karla Havlíčka Borovského č.p. 2145, 356 01 Sokolov 1 (prodejna Lidl). Pracoviště: Pharm invest s.r.o. -003, Karla Havlíčka Borovského, č.p. 2145, 356 01 Sokolov 1. Informace: Andrea Gregorová, +420 722 364 377.

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 26 700 Kč

Provozní elektromechanici Elektrikář. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 26700 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob hlášení uchazečů:, - telefonicky Filipovičová L. 352 372 162 Po-Pá 8:00-14:00 hodin, - e-mailem: Lucie.filipovicova@eu.o-i.com, - osobně na adrese: Sklářská 546, 375 34 Nové Sedlo - vrátnice, , Upřesňující informace:, , Požadujeme:, - elektroúdržba závodu - rozvody, trafostanice, rozvaděče, - dodržování pravidel BOZP, - vyhl. 50, §6 - bez omezení napětí, , Nabízíme:, - měsíční prémie, příspěvek na závodní stravování, příspěvek na penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou a volný čas ve formě poukázek, příspěvek na dopravu, , Prvotní kontakt: Lucie Filipovičová 352 372 162, , Pracovní doba dle dohody, 3 směny, , Místo výkonu práce: Sklářská 546, Nové Sedlo. Pracoviště: O-i manufacturing czech republic, a.s. - oo1 závod nové sedlo, Sklářská, č.p. 546, 357 34 Nové Sedlo u Lokte. Informace: Lucie Filipovičová, +420 352 372 162.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha jeřábů 25 000 Kč

Obsluha jeřábů, zdvihacích a podobných manipulačních zařízení Řidič - autojeřábník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče:, - telefonicky Josef Pirohanič 602 160 042, - osobně na adrese: NA DOLE 1007, HORNÍ SLAVKOV, , Požadavky:, - ŘP sk. C, - proškolení a průkaz jeřábníka zajistíme, , Pracovní doba: dle domluvy, , Místo výkonu práce: Horní Slavkov + dle zakázek. Pracoviště: Josef pirohanič - autoslužby, 357 31 Horní Slavkov. Informace: Josef Pirohanič, +420 352 688 271,602 160 042.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 16 000 Kč

Ostatní odborní pracovníci v administrativě a správě organizace Odborný referent - oddělení aktualizace katastru nemovitostí. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 24120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče:, Posuzovány budou žádosti o přijetí do služebního poměru a zařazení na služební místo nebo žádosti o zařazení na služební místo (dále jen „žádost“) podané ve lhůtě do 13.7. 2018, tj. v této lhůtě zaslané služebnímu orgánu prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na adresu služebního úřadu Katastrální pracoviště Sokolov, Boženy Němcové 1932, 356 01 Sokolov nebo osobně podané na podatelnu služebního úřadu na výše uvedené adrese. Žádost lze podat rovněž v elektronické podobě podepsanou uznávaným elektronickým podpisem na adresu elektronické pošty služebního úřadu kp.sokolov@cuzk.cz nebo prostřednictvím datové schránky (ID datové schránky služebního úřadu: pvcadqm)., Obálka, resp. datová zpráva, obsahující žádost včetně požadovaných listin (příloh) musí být označena slovy: „Neotevírat“ a slovy „Výběrové řízení na služební místo odborný referent – oddělení aktualizace katastru nemovitostí, Katastrální pracoviště Sokolov “., , Na služebním místě jsou vykonávány zejména následující činnosti:, o Provádění posuzování způsobilosti jednoduchých právních listin pro zápis do katastru nemovitostí, a dalších obdobných odborných specializovaných prací při vedení katastru nemovitosti,, o zajišťování činnosti při zpravování korespondence určené k odeslání, včetně jejího doručení na poštu, dále zajišťování činností při vyzvedávání korespondence a doručenek uložených na poště určených k doručení na úřad, a dále zajišťování činností při zavádění doručené pošty do podacího deníku a dalších navazujících řízení a přiřazování doručenek k příslušným řízením a jejich následném rozdělování dotčeným pracovníkům,, o provádí veškeré činnosti pči obsluze podatelny a telefonické ústředny katastrálního pracoviště,, o provádí veškeré činnosti při obsluze elektronické podatelny, včetně přijímání a odesílání pošty s elektronicky zaručeným podpisem, zajišťuje obsluhu datové scránky KP a elektonické podatelny/výpravny datové schránky (EPVDS) KP-přijímá a odesílá datové zprávy , o zajišťování pokladních služeb., , Platová třáda 8 (plat v závislosti na dosažené praxi 16.000,- Kč až 24.120,- Kč dle Nařízení vlády č. 304/2014 S. v platném znění., , Místem výkonu služby je Katastrální pracoviště Sokolov, Boženy Němcové 1932, 356 01 Sokolov ., , Bližší informace poskytne:, Ing. Martin Raška, Ph.D., Ředitel Katastrálního pracoviště Sokolov, Tel.: +420 352 357 760, e-mail: martin.raska@cuzk.cz. Pracoviště: Katastrální úřad pro karlovarský kraj - 001, Boženy Němcové, č.p. 1932, 356 01 Sokolov 1. Informace: Martin Raška, +420 352 357 760.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V těchto dnech finišuje výstavba nového autobusového zálivu v Májové ulici.

Opravují poničený autobusový záliv. Mají ale zpoždění

Chorvatská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
12

Krásné ženy z Argentiny, Nigérie a Evropy. Vyberte nejhezčí fanynku skupiny D

Už jsme opravdoví čtenáři! Jásají chodovští prvňáčci

Chodov – Podkroví Městské knihovny Chodov se opět po roce proměnilo v překrásný rytířský sál, nechyběl zde trůn, krásné princezny ani přetěžký meč. Krále pro tuto slavnostní chvíli nahradil pan starosta Patrik Pizinger, a proto nic nebránilo slavnostnímu pasování prvňáčků na opravdové čtenáře.

Historicky první jaderná svatba a od císařpána k bolševikům: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 22. června 2018.

Jubilejní Good Fest hlásí hvězdné hosty a přesouvá se více do centra

Karlovy Vary - Nezávislý hudební festival Vary Good Fest, který má takříkajíc na svědomí karlovarská kapela The Fellas, slaví jubileum, letos se koná už podesáté. Pořadatelé přitom přicházejí s několika novinkami. Ať už je to účast hvězdných hostů nebo místo konání festivalu, jenž se přiblížil mnohem více do centra města.

Muži na lavičce přiložil nůž na krk, pak ho hodil k dětskému kočárku

Kynšperk nad Ohří – S nožem v ruce vyhrožoval lidem v Kynšperku nad Ohří dvaatřicetiletý muž.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT