VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Začal soud s gangem Zádamských

PLZEŇ - Hodinu a půl předčítala státní zástupkyně Božena Kolářová obžalobu proti dvanácti mužům z Karlovarska a Sokolovska, se kterými v pondělí začalo soudní líčení, a to za mimořádně zpřísněných bezpečnostních opatření

21.7.2008
SDÍLEJ:

V kauze je celkem obžalováno dvanáct lidí.Foto: Deník/ Z. Vaiz

Spis viní muže zejména z účasti na zločinném spolčení, vydírání, porušování domovní svobody, výtržnictví, nedovoleného ozbrojování, loupeže nebo poškozování cizí věci.

Na lavici obžalovaných stanuli tito jmenovaní: Milan Zádamský (34), jeho bratr Petr Zádamský (33), Marek Pruckl (38), Alan Treml (34), Zdeněk Hanzelín (33), Dušan Oračko (39), Martin Bláha (37), Pavel Simandl (32), Alois Wohldann (37), Robert Šichman (35), Jiří Bartyzal (33, ve výkonu trestu) a Radek Handlíř (24, vyšetřován na svobodě) – osoby známé jako gang Zádamských.

Obžaloba, která čítá celkem 25 bodů, uvádí množství trestných činů, které se udály v letech 1999 až 2007. Jmenovaní organizovaně vydírali, a to jak psychicky, tak fyzicky, podnikatele z Karlovarska a Sokolovska. „Založili spolčení, které má vnitřní organizované struktury, založené na páchání zvlášť závažných trestných činů za účelem zisku,“ uvedla Kolářová.

Terorizovali podnikatele

Hlava skupiny Milan Zádamský byl na Karlovarsku známý tím, že půjčoval peníze. Dle státní zástupkyně to však neměli jeho dlužníci jednoduché. „Když nebyli schopni peníze vrátit, byly částky na pokyn Milana Zádamského vymáhány vyvíjením nesnesitelného psychického nátlaku na dlužníka a jeho rodinu, a to například za použití dravé šelmy nebo přikládáním zbraně k hlavě,“ podotkla žalobkyně. Cílem všeho bylo z dlužníků dostat co největší finanční částky, který dalece převyšovaly dluh. Peníze šly do kapes gangu, prospěch z nich vesměs měli bratři Zádamští.

Zmíněné spolčení, které obžalovaní založili, si na sebe vydělávalo z nevýhodných úvěrů a z tvz. výpalného. To vybírali Zádamského ´pracovníci´ v barech a hernách Karlovarska a Sokolovska. Například v červnu 2006 se Marek Pruckl a Zdeněk Hanzelín pověřeni Milanem Zádamským sešli s majitelkou jedné diskotéky a vnutili jí ochranu. Ona na to nepřistoupila a řekla, že se musí poradit s manželem. „Na diskotéku poté vtrhla převážně romská skupina lidí pod vedením Oračka a Bláhy. Hosty tloukli klacky,“ uvádí spis. Někteří z přítomných skončili nemocnici. Majitelce diskotéky bylo posléze ještě vyhrožováno, a ta tedy z obavy o svůj život a majetek na podmínky gangu přistoupila, a každý měsíc tak přispívala na tzv. fond právní ochrany. Spis zmiňuje hned několik takovýchto případů.

Milan Zádamský a Alan Treml vystupovali kromě všeho ještě jako jednatelé jedné plzeňské firmy provozující automaty. Hrací stroje rovněž pod pohrůžkou násilí vnucovali do barů a heren.

Z poškozených se přihlásili pouze dva

Předseda senátu Milan Štejr jmenoval přes dvacet lidí poškozených jednáním gangu. Náhradu škody však žádají pouze dva z nich, a ne malou. První podnikatel žádá po Milanu Zádamském přes 14 milionů korun. Druhý se u bratrů Zádamských a Simandla dožaduje šesti milionů korun.

Právě zmínění dva podnikatelé zažili dle žalobkyně doslova peklo. Prvý si od Zádamského vypůjčil milion osm set tisíc korun. Gangu ale pod výhrůžkami vrátil téměř čtyři miliony. Bratři Zádamští jej a jeho ženu poté dle obžaloby donutili podepsat smlouvu na prodej své nemovitosti za čtyři miliony korun. K vyplacení peněz ale nikdy nedošlo.

Strčili ho do klece se lvem

Další muž zblízka poznal šelmu. Zádamští po něm také chtěli peníze. Na schůzce, která se konala v Zádamského vile v Ostrově Nad Ohří, strčil Šichman muže do klece se lvem Brutem. „Budeš platit nebo ti poleju nohy krví,“ měl říct Milan Zádamský. Podnikatel ze strachu o život na všechny podmínky přistoupil.

Další z poškozený vedl společnost na vymáhání pohledávek. Zádamský chtěl v tomto oboru podnikat také, takže s mužem spojil své síly. Za vymožené peníze si účtoval procenta, která ale neustále navyšoval. Z toho důvodu podnikatel posléze služby odmítl. Po zastrašování jeho i rodiny slíbil, že gangu dá milion šest set tisíc korun. Peníze ale nesehnal, a tak zločincům po neustálém terorizování odevzdal svůj byt a odstěhoval se.

Policie pozatýkala organizovanou skupinu loni v létě. Akce nesla krycí název Záda.

Na soudní líčení se včera přišla podívat zhruba dvacítka lidí, převážně známí obžalovaných. V následujících dnech bude soud pokračovat jednotlivými výslechy obžalovaných.

Autor: Miroslava Vejvodová

Místo události:
21.7.2008
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 16 000 Kč

Odborní pracovníci v oblasti kvality a certifikace systému řízení (ISO) Odborný pracovník v oblasti kvality. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Firma Alligard s.r.o., Libavské Údolí 44, 35753, Přijme zaměstnance na tuto pozici:, , Pracovník odd. KONTROLA KVALITY, , Praxe ve výrobním podniku výhodou., NJ alespoň základy - podmínkou., (Na této pozici je nutnost denní komunikace v NJ - písemná, ústní, práce v německém programu), V případě základní úrovně NJ - ochota dalšího vzdělávání v kurzu NJ., , , Znalost práce na PC /Word, Excel/., , ŘP sk. "B" - vítán, není podmínkou., , Jednosměnný provoz., PP na dobu určitou, poté možnost doby neurčité., , Životopis v německém a českém jazyce zasílejte na e-mail: irena.skopalova@immogard.cz., Po zaslání životopisu Vás budeme kontaktovat ohledně sjednání termínu pohovoru.. Pracoviště: Alligard, s.r.o., 357 51 Kynšperk nad Ohří. Informace: Irena Skopalová, +420 352 370 374,736 622 673.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 20 000 Kč

Kovodělníci, strojírenští dělníci a pracovníci v příbuzných oborech Kovodělníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu uchazečů: telefonicky p. Stanislav Svoboda tel.:602 419 639, , Požadavky: vyučení v oboru např. zámečník a nebo jiný strojírenský obor, , Náplň práce: příprava zakázek pro výrobu, , Pracovní doba: 6:00-14:30 hod., , Místo výkonu práce: Nejdecká č.p. 570, 357 35 Chodov u Karlových Var 1. Pracoviště: Kovoobrábění-svoboda s.r.o., Nejdecká, č.p. 570, 357 35 Chodov u Karlových Var 1. Informace: Stanislav Svoboda, +420 602 419 639.

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 19 000 Kč

Úředníci v oblasti daní 240352 odborný/vrchní referent v oddělení vyměřovacím. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 29000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Služba zahrnuje zejména:, - zajišťování agendy vyměřování a správu jednotlivých daní u přidělených daňových subjektů dle zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů, , - zpracování a vyměřování daňových tvrzení, , - spravování osobních daňových účtů, , - vyřizování žádostí, zpracování stanovisek., , Služební místo je vhodné i pro osobu se zdravotním postižením., , Posuzovány budou žádosti podané ve lhůtě do 30. března 2018, tj. v této lhůtě zaslané služebnímu orgánu prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na adresu služebního úřadu Finanční úřad pro Karlovarský kraj, Krymská 2011/2a, 360 01 Karlovy Vary, nebo osobně podané na podatelnu služebního úřadu na výše uvedené adrese, případně na podatelnu Územního pracoviště v Sokolově, Růžové nám. 1629, Sokolov. Žádost lze podat rovněž v elektronické podobě na elektronickou adresu služebního úřadu podatelna2400@fs.mfcr.cz nebo do datové schránky ID q9in2ev., , Obálka, resp. datová zpráva, obsahující žádost včetně požadovaných listin (příloh) musí být označena slovy: „Neotvírat“ a slovy „Výběrové řízení na služební místo 240352 odborný/vrchní referent v oddělení vyměřovacím“.. Pracoviště: Finanční úřad pro karlovarský kraj, územní pracoviště sokolov, Růžové náměstí, č.p. 1629, 356 01 Sokolov 1. Informace: Marie Berkovcová, .

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 22 000 Kč

Ostatní učitelé a vychovatelé pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami Vychovatel/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče:, - telefonicky na tel: 352 665 992, 607 718 345, - e-mailem: info@opschodov.cz, , Požadujeme: , - středoškolské, vyšší odborné nebo vysokoškolské s pedagogickým zaměřením, - speciální pedagogika, - sociální pedagogika apod., - schopnost pracovat s lidmi s mentálním a kombinovaným postižením, - pokročilá znalost práce na PC, - hra na hudební nástroj (klávesy, kytara) - výhodou, , , ! Nutnou podmínkou pro zařazení do výběrového řízení je strukturovaný životopis, , Pracovní doba:, - 6:00 - 15:30 hodin (7 hodin přímé práce), , Upřesňující informace:, - způsob hlášení uchazeče s doporučenkou: pondělí - čtvrtek, 8:00-14:00 hodin, , Místo výkonu práce: Denní stacionář Sokolov, Sokolovská 1508, Sokolov. Pracoviště: Denní centrum mateřídouška, o.p.s., Školní, č.p. 737, 357 35 Chodov u Karlových Var 1. Informace: Věra Bráborcová, +420 352 665 992,607 718 345.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Turistka ztratila řádně naditou peněženku, sebral ji zloděj

Byt. Ilustrační foto.

Byt v centru města? Připravte si miliony

Mladík se po útoku svalil na schody, útok pokračoval

Habartov – Dvacetiletého mladíka napadl v Habartově o patnáct let starší muž. Při prvním útoku se napadený svalil na schody, při druhém to odneslo jeho rameno.

Film, dobrodružství, divoká příroda, to je Expediční kamera

Kynšperk nad Ohří – Expediční kamera. Celovečerní promítání filmů o dobrodružství, divoké přírodě, poznávání nového, o extrémních zážitcích i sportech.

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

Karlovarský filmový festival přišel o sponzora. ČEZ s ním ukončil spolupráci

Skupina ČEZ ukončila dlouholetou spolupráci s Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary, informovala dnes Česká televize. Energetická společnost byla generálním partnerem festivalu již od roku 2002. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT