Soudní přelíčení s učitelem jedné ze základních škol v Sokolově začalo u tamního okresního soudu. Obžaloba ho viní, že během několika let vícekrát sexuálně zneužil nezletilého chlapce. Kantor Petr Vaníček je zároveň vedoucím dětského turistického oddílu, jehož členem byl i nezletilý hoch.
Státní zástupce uvedl, že k sexuálnímu obtěžování mělo dojít v sauně a bazénu. Ty samé praktiky se prý děly i na výletě turistického oddílu. Učitel ve středu všechna obvinění odmítl. „Jsou to absurdní obvinění. Je možné, že to je jeho reakce na mé výtky. V turistickém oddíle, kde vystupoval jako rádce družiny, chodil s mladší dívkou z oddílu, což jsem mu vytýkal,“ hájí se Petr Vaníček.

Jak dále dodal, nevšiml si toho pouze on, ale i několik dalších dospělých. Svou roli podle jeho tvrzení mělo sehrát, že jako žáka základní školy ho nechal opakovat ročník. Zároveň ho popsal jako žáka, se kterým škola řešila na pedagogických radách jeho nevhodné chování.

Kantor mluví o tom, že obvinění jeho osoby vrhá špatný stín jak na školu, tak na turistický oddíl, který je prý jeho chloubou.
„Minulý rok k nám přišla nová vlna třiceti dětí,“ pokračoval Vaníček. Tvrdí, že i po obvinění se žádné dítě z oddílu neodhlásilo a rodiče stojí za ním a jsou v případě potřeby ochotni vypovídat. Spolu se svým obhájcem to prý navrhoval v přípravném řízení, ale vyšetřovatelka to nebrala v potaz. Redakce Deníku kontaktovala i vedení školy. To se za Vaníčka postavilo. „Má naši důvěru a dále učí. Dál se k tomu nechci vyjadřovat. Přemýšlím totiž o dalších krocích a chtěl bych vystoupit jako svědek,“ sdělil ředitel základní školy Ivo Záleský.

Další z lidí kolem Vaníčka, kteří obvinění odmítají, je jeho dlouholetá známá. „Je to člověk, který striktně dodržuje pravidla. Obvinění je dle mého názoru absurdní,“ řekla Jindra Dumková. Dodala, že rodiče dětí z oddílu vyjadřují Vaníčkovi podporu a jsou mu prý ochotni pomoci. „Vím, o čem mluvím, protože znám z táborů i chlapce, kterého se kauza týká,“ dodala.

Žák se o sexuálním zneužití zmínil loňský rok své současné třídní učitelce ze střední školy v Chebu, kam nyní chodí. Ta před několika lety učila v Sokolově na stejné škole jako Vaníček a hochovi dělala jeden rok třídní učitelku. Podle Vaníčka nebyl jejich kolegiální vztah dobrý. „Měli jsme spolu obrovské neshody,“ dodal závěrem obviněný učitel.

Kantorka, se kterou měl mít neshody, upozornila tehdy na případ vedení sokolovské školy. U soudu vystoupila ve středu jako svědek. Na dotazy Deníku nechtěla v souvislosti s citlivostí kauzy odpovídat.

Policisté Vaníčka obvinili loni v září. „Vzhledem k věku poškozeného se nebudeme k případu vyjadřovat,“ konstatovala mluvčí policie Andrea Kávová. Líčení s učitelem bude pokračovat v březnu.